Çin'den kritik buğday uyarısı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından dünya genelinde buğday sıkıntısı yaşanabileceği uyarısı yapılmıştı. Bir uyarı da Çin'den geldi. Çin, kışlık buğday stoklarının tarihteki en kötü seviyede olabileceği uyarısı yaptı.

Çin Tarım Bakanı tarafından yapılan açıklamada, kışlık buğday mahsulünün "tarihin en kötü" olabileceğini vurguladı. Ülkenin yıllık parlamento toplantısına verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Tang Renjian, geçen yıl nadir görülen şiddetli yağışların normal buğday ekim alanlarının yaklaşık üçte birinin ekimini geciktirdiğini söyledi.

Tang, kış başlangıcından önce yapılan buğday mahsulü taramalarında birinci ve ikinci derece ürün stoklarının yüzde 20'den fazla düştüğünün tespit edildiğini belirtti. 

Tang, "Kısa bir süre önce bir anket yapmak için halka ulaştık. Birçok çiftçi ve teknisyeni bize bu yıl mahsul koşullarının tarihteki en kötü durum olabileceğini söyledi. Bu yılki tahıl üretimi gerçekten de büyük zorluklarla karşı karşıya" ifadelerini kullandı. 

Reuters'ta yer alan habere göre, küresel buğday ihracatının yaklaşık yüzde 29'unu oluşturan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ile birlikte buğday fiyatlarının 14 yılın en yüksek seviyelerine çıkması beklenirken, Çin'in tahıl arzı kesintilerinin de eklenmesiyle gıda güvenliği de yeniden gündeme geldi.