Dünyaca ünlü isimlerden Filistin’e destek, İsrail’e kınama

İsrail’in Filistinlilere yönelik acımasız tutumu ve Gazze’ye yönelik saldırıları dünyaca ünlü isimlerden tepki çekti. Peki, dünyaca ünlü isimler Filistin hakkında hangi paylaşımlarda bulundu?

RIHANNA

Dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna, İsrail ile Filistin arasındaki gerginlik devam ederken, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Rihanna, “Kalbim, İsrail ile Filistin arasında sergilenen şiddet ile kırılıyor! Görmeye cesaretim yok! Masum İsrailli ve Filistinli çocuklar sığınaklarda bombalardan saklanıyor ve onlarca insan yaşamını yitirdi. Sadece Gazze’de en az 13 masum çocuk öldü!” şeklinde konuştu. Ayrıca Rihanna, 2014 yılında attığı bir tweette, “Free Palestine (Özgür Filistin)” paylaşımında bulunmuştu.

114

DUA LIPA

İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını kınayan dünyaca ünlü şarkıcı Dua Lipa, 66 milyon takipçisi olan Instagram hesabından bir paylaşımda bulundu. Dua Lipa, “Filistin halkına yönelik etnik temizlik artık sonlanmalı! Yeter! Bu bir insan hakları meselesi. Uyanın insanlar!" İfadelerini kullandı.

214

BELLA HADID

Filistin asıllı dünyaca ünlü Amerikalı model Bella Hadid, İsrail’in Gazze ve Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan ünlü model, “Eğer Amerikalıysanız bilin ki ödediğiniz vergilerin bu olaylarda payı var! İsrail’e her yıl 3.8 milyar dolar ödüyoruz. Bunu biliyor muydunuz?” ifadelerini kullandı. Öte yandan Bella Hadid’in Filistin’e destek yürüyüşlerine katılması İsrail hükümeti tarafından tepki ile karşılandı.


GIGI HADID

Filistin asıllı Amerikalı model Gigi Hadid de kardeşi Bella gibi İsrail’i kınayan paylaşımlarda bulundu. İnsan hakları konusunda ayrımcılık yapıldığının altını çizen Gigi Hadid, ırkçılık karşıtı mesajlar verdi. Yaptığı paylaşımlar ile üzüntüsünü dile getiren Hadid, İsrail’in saldırılarına tepki gösterdi.

414