Dünyaca ünlü ekonomistten Türkiye açıklaması

“Kriz Kahini” olarak tanınan dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme seyredeceğini açıkladı.

Tüm dünyada Kriz Kahini olarak tanınan ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye’nin ekonomik durumuna dair öngörülerde bulundu. Türk ekonomisinin geçen sene yaşadığı döviz krizi ve finansal baskılardan kurtulmaya başladığını belirten Nouriel Roubini, Türkiye'de ekonomik büyümenin pozitif seyredeceğini ve gelecek sene büyüme oranının yüzde 3 dolayınca olacağını belirtti.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ortaklığıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelen Roubini, ‘’ABD ve Çin arasındaki Faz bir anlaşması ile ticaret anlaşmazlıkların durması küresel piyasaları iyileştirdi. İki ülke arasında gümrük vergileri düşecek, bu piyasa duyarlılığı, ticari duyarlılık ve aynı zamanda küresel ekonomideki mütevazı iyileşme için de olumlu olacak" ifadelerini kullandı.

AVRUPA VE ÇİN'İ DEĞERLENDİRDİ

Avrupa'nın büyük bölümünde vergi oranlarının bir hayli yüksek olduğunu, bununla beraber Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin mali teşvikler yapmak istemediğini söyleyen Nouriel Roubini, ‘’Brexit riskinden dolayı Almanya potansiyel durgunluğun sınırındaydı, son anda kaçınabildi. Avro Bölgesi'ndeki problemler sadece bunlar ile sınırlı değil. Avrupa'da yaşlanan bir nüfus var. Yavaş bir reform süreci var. Bu sebeple potansiyel büyüme düşük. Asya ve Çin'de talep azalmasından dolayı otomobil piyasasının zayıf olması durumu var. Yeni emisyon standartları da otomotiv talebini ve üretimini etkiledi’’ şeklinde konuştu.

Avrupa’nın dört büyük ekonomisini ele alan dünyaca ünlü ekonomist Roubini; Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da hala devam etmekte olan politik ve ekonomik belirsizlikler olduğunu belirtirken potansiyel olarak bu yılın gelecek yıldan daha iyi geçmeyeceğini söyledi. Önümüzdeki dönemde gümrük vergilerinin düşeceğini, bu gelişmenin de piyasadaki ticari duyarlılık ve küresel ekonomideki mütevazı iyileşme için olumlu olacağını dile getiren Kriz Kahini, önümüzdeki sene Çin ekonomisinde Ciddi bir düşüş yaşanabileceğini ve büyümesinin büyük olasılıkla yüzde 6'nın altında kalabileceği tahmininde bulundu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜYECEK

Türkiye ekonomisinin, pozitif büyüme seyredeceğini ve gelecek yıl için büyümenin yüzde 3 civarında olacağını müjdeleyen Kriz Kahini Nouriel Roubini, ‘’Potansiyel büyümeyi artırmak için yapısal reformlar gerçekleşmeli. Gerçekleşmediği sürece bu şoklar tekrarlanabilir ve ekonomi sağlam şekilde iyileşemez." değerlendirmesinde bulundu. Roubini, ayrıca politik teşviklerle elde edilen kazanımların sürdürülebilir olmadığını da belirtti.