Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar tüm dünyada masada

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan sorumlu tuttukları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülkeye giriş yasağı kararı aldıklarını duyurdu.

Başbakan Morrison, Başbakanlığının resmi internet sayfasından Rusya-Ukrayna savaşı hakkında açıklamalarda bulundu.

Morrison, Rusya’nın, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni ağır şekilde ihlal ettiğini söyledi. Morrison, “Putin’i, Ukrayna’ya karşı yürüttüğü korkunç ve haksız savaştan sorumlu tutuyoruz. Avustralya’nın uygulayacağı mali yaptırımlar ve seyahat yasakları, Rusya Devlet Başkanı (Putin), Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Başbakan Mihail Mişustin ve İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev için gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi” ifadelerini kullandı.

Avustralya Başkanı, Rus yetkililerinin yanı sıra Belaruslu bazı kişi ve kurumların da yaptırım kapsamına alındığını ifade ederken, “Rusya’nın, Belarus’tan saldırılar başlatmasına izin vererek Putin’in saldırganlığına yardım ve yataklık eden Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin de dahil olmak üzere 13 Belaruslu kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladık” şeklinde konuştu.

AB: “SPUTNİK ve RUSSIA TODAY AB’DE YASAKLANIYOR”

Öte yandan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Birliğin hava sahasını Rus uçaklarına kapatacaklarını söyledi.

Leyen, AB hava sahasını Rusya’nın havayollarına kapatma kararı aldıklarını kaydederken, “Bu, oligarkların özel jetlerini de kapsayacak” ifadelerini kullandı.

Artık Putin’in savaşını haklı çıkarmak için yalanlarını yayamayacaklar” diye konuşan Leyen, Rus devletinin yayın organları Russia Today ve Sputnik ile onların yan kuruluşlarını hedef alacaklarını söyledi.

Ayrıca ABD'nin en köklü üniversitelerinden MIT, Rusya'daki okullar ile anlaşmalarını feshettiğini duyurdu.