Dünya ülkeleri mültecilere yönelik yeni adımlar atıyor

Savaşların, kıtlıkların, çatışmaların ve yoksulluğun her geçen gün arttığı günümüz dünyasında mülteciler konusu hükümetler için en büyük sorunlardan biri olarak görülüyor. Son yıllarda Lübnan, Türkiye, İngiltere, İspanya ve Pakistan gibi ülkelerin mültecilere yönelik adımları dikkat çekiyor.

Pakistan hükümetinin ülkeden ayrılmaları için verdiği sürenin dolmasıyla birlikte çoğunluğu Afgan binlerce mülteci sınır kapılarına gitti. 


110

Afganistan-Pakistan sınırında kamuoyuna yansıyan görüntülerde, aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu Afgan mülteciler geçiş noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu. İslamabad hükümeti ise Afgan mültecilerin yaptığı barakaları yıkıyor. Pakistan hükümeti, yaklaşık 1.7 milyon yasa dışı göçmenin ülkeden ayrılmasını istiyor. 


210

Mültecilere karşı sert önlemler alan ülkelerden biri de Lübnan. Lübnan Silahlı Kuvvetleri, Nisan ayı başından bu yana Lübnan Dağı, Cünye, Kub İlyas ve Burç Hamid dahil ülkenin birçok noktasındaki mahallelerinde Suriyeli mültecilerin evlerine baskınlar gerçekleştiriyor. 


Mültecilerin çoğunluğu, Lübnan hükümeti tarafından sınır dışı ediliyor. Sınır dışı edilen kişiler ise Uluslararası Af Örgütü’ne, bir avukatla ya da BMMYK ile görüşmelerine fırsat verilmediğini, sınır dışı işlemine itiraz ve koruma ihtiyaçlarını savunma haklarının gözetilmediğini söylüyor.


410