Türkiye İHA ve SİHA’ları ile dünyada dengeleri değiştirebilir

Türkiye’nin ürettiği İHA ve SİHA’lar uzun zamandır dünya basınının gündeminden düşmüyor. Başta ABD merkezli Bloomberg olmak üzere birçok haber sitesi Türk İHA ve SİHA’ları üzerine haber yapmaya devam ediyor. Dünya basını Türk üretimi İHA ve SİHA’lar hakkında öne çıkan başlıklar neler?

Türkiye’nin gelişen İHA ve SİHA programı uzun zamandır dünya basının gündeminde. Türkiye’nin her geçen gün bu alanda gelişim kaydetmesi, ABD ve Rusya gibi ülkeler ile rekabet içerisine girmesi, Azerbaycan ve Suriye gibi ülkelerde Türk İHA ve SİHA’larının başarıları, Türkiye’ye gelen İHA ve SİHA talepleri dünya basını tarafından konuşulmaya devam ediyor.

ABD merkezli haber sitesi Bloomberg, Türkiye tarafından üretilen ve her geçen gün gelişim kaydeden İHA ve SİHA’lar üzerine bir analiz haber hazırladı. Özellikle Selçuk Bayraktar yönetimindeki BAYKAR’ın üretmiş olduğu İHA ve SİHA’lar mercek altına alındı.

Bloomberg, BAYKAR tarafından üretilen Bayraktar TB2’lerin geçen yıl Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti lehine ve Azerbaycan-Ermenistan savaşında Azerbaycan lehine çatışmaların gidişatını değiştirdiğini kaydetti.

Bloomberg, “Bayraktar, Erdoğan’ın, Türkiye’nin askeri güç yansıtmasını kendi kendine daha yeterli hale getirme hırsını paylaşıyor” şeklinde yorumda bulunurken, “İkisinin yerli malı sistemi öne itmeleri, Ankara’yı huzursuz yeni ittifaklar ve geleneksel NATO ortaklarıyla sancılı bağlar içine bırakıyor” ifadeleri ile NATO’nun Türk üretimi İHA ve SİHA’lara olumsuz baktığını belirtti.

Söz konusu haberde, Türkiye’nin Rusya ve Pakistan gibi ülkeler ile birlikte İHA ve SİHA üretimi gerçekleştirmesinin, NATO müttefikleri tarafından olumsuz karşılanacağı değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca Türkiye’nin, Rusya ve Pakistan’a savunma sanayii alanında iş birliği ve ortak üretim için teklif götürmesi riskli bir durum olarak değerlendirildi.

Türk İHA ve SİHA’ları üzerine yapılan haberde, düşünce kuruluşu Carnegie Europe’in uzmanı Raluca Csernatoni’nin görüşleri alındı. Csernatoni, “Türkiye, öldürücü SİHA teknolojisinde hızla Pazar lideri ve yükselen bir güç haline geliyor. Bu, kendi kendine yeten bir savunma sanayisi geliştirme ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye’nin yabancı silah sistemlerine bağımlılığını azaltma hırsına dair daha geniş ve süregelen çabanın bir parçası” değerlendirmelerinde bulundu.

Türk İHA ve SİHA’larının Azerbaycan ve Libya gibi ülkelerde gösterdiği başarıların aktarıldığı haberde, Suriye’de de etkin bir şekilde kullanıldığı ve başarılı olduğu vurgulandı. Ayrıca bu başarıların halkın bazı kesimleri tarafından gururla karşılandığı belirtildi.

Haberde, “Bir uçak gemisine dönüştürülmekte olan amfibik hücum gemisi TCG Anadolu, Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile kara suları anlaşmazlıkları sebebiyle gerginlik yaşanan Ege ve Akdeniz’deki filosuna eklendi. Söz konusu gemi, helikopterlerle ve en fazla 50 kadar son nesil Türk yapımı motorla çalışan ilk model olması beklenen Bayraktar TB3 SİHA’larıyla donatılacak” ifadeleri kullanıldı.

“DIŞA BAĞIMLILIK AZALDI”

Bloomberg’in haberinde, Türkiye’deki özel şirketlerin İHA ve SİHA alanında büyük gelişim göstermesi ile askeri alanda ihracatın iki milyar dolardan fazla arttığı vurgulandı. Ayrıca Türkiye’nin İHA ve SİHA alanında; ABD, Çin ve İsrail gibi ülkelerden sonra dünyada büyük gelişme kaydeden ülke olarak gösterildi.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında ithalatının azaldığı belirtilen haberde, “Son 20 yıldır sadece Birleşik Arap Emirlikleri, küresel silah harcamalarını araştıran SIPRI’nin derlediği silah tedarikçileri tablosunda daha üst sıralara yükseldi. Türkiye’nin savunma ekipmanları için yaptığı toplam harcama keskin bir şekilde arttı, ama ithalat bir önceki döneme göre yüzde 59 azalış gösterdi. Askıya alınan F-35 sevkiyatı da buna dahil” ifadeleri kullanıldı.  

AVRUPA TÜRK SİHA’LARI İÇİN SİPARİŞ VERİYOR

Türk İHA ve SİHA’larının son yıllarda büyük gelişim göstermesi ve Dağlık Karabağ’daki başarıları Avrupa devletlerinin oldukça dikkatini çekti. İngiltere ve Almanya gibi ülkeler Türk İHA ve SİHA’ları hakkında açıklamalar yaparak, Türkiye'den İHA ve SİHA almak istediklerini belirttiler.

Türk İHA ve SİHA’larının Avrupa tarafından talep görmesinde, ilk olarak savaşların seyrini değiştirecek bir pozisyona gelmesi etkili oldu. Libya, Azerbaycan, Suriye ve Irak gibi ülkelerde Türk İHA ve SİHA’ları birçok başarılı operasyona imza attı. Bununla birlikte küçüklüğü, kolay kullanımı ve az masraflı oluşu, Türk İHA ve SİHA’larına olan ilgiyi oldukça artırdı.

Maliyetinin düşük olması ve küçük boyutta olması sebebi ile İngiltere’nin, ABD’nin Protector’unun yerine Türkiye’den Bayraktar TB2 almak istediği geçtiğimiz aylarda basına yansımıştı. Almanya’da bir haber kanalı ise İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’in, “Türk SİHA’ları çığır açan silah” şeklinde demeç verdiğini aktardı.

Daha önce SİHA üretimine ara veren Almanya, Türk İHA ve SİHA’larının göstermiş olduğu başarılardan sonra bu kararından pişmanlık duydu. Büyüklüğü sebebi ile Bayraktar TB2 tipi SİHA’ları terk eden Almanya, yeniden İHA ve SİHA üretimine başlamaya karar verdi.