Dünya Trump’a güvenmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, ülke içinde kutuplaştırıcı bir isim olarak anılıyor. Peki dünya ülkeleri Trump’ı nasıl değerlendiriyor?

2016 senesinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı seçilen Donald Trump, ülkeyi en çok kutuplaştıran devlet başkanı olarak anılıyor. ABD merkezli bağımsız bir kamuoyu araştırma merkezinin verilerine göre, dünya ülkeleri Trump’a güven duymuyor.

ABD merkezli  düşünce kuruluşu Pew Research Center (araştırma merkezi), geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde Trump konulu bir anket başlatmıştı. 33 ülkeden 37 bin kişinin görüşlerinden yararlanılan anketin verilerine göre, Trump’a güvenenlerin yüzdeliği oldukça düşük seviyelerde kaldı. Amerika dışında yaşayan ve ankete katılanlar arasında ABD Başkanı Donald Trump’a ‘hiç güvenmediğini’ söyleyenlerin oranı yüzde 64 olarak kaydedildi.

Güven eksikliğini oluşturan en önemli etken Trump’ın dış politikada attığı adımlar oldu. Trump karşıtlığı ülkelerde ABD karşıtlığı şeklinde görülmüyor ancak ABD'ye yönelik olumlu görüşler Obama dönemindeki kadar güçlü değil.

TRUMP'A EN ÇOK GÜVENEN ÜLKE: İSRAİL

Trump en çok sağ görüşün hakim olduğu ülkelerden destek aldı. Trump’a güvenenlerin çoğu muhafazakar ve sağcı partilerin iktidarda olduğu ülkeler oldu. İsrail yüzde 83 oranıyla Trump’a en çok güvenen ülke olurken, Otoriter eğilimleriyle dikkat çeken Rodrigo Duterte’nin liderlik yaptığı Filipinler, Trump’a yüzde 77 oranla en fazla destek veren ilinci ülke olarak listeye girdi.

TÜRKİYE, GÜVEN DUYMAYAN ÜLKELER ARASINDA

Trump karşıtı görüşlerin en yaygın görüldüğü ülke ise Meksika oldu. Buradaki katılımcıların yüzde 89’u Trump’a güvenmediklerini aktardı. Türkiye ise, bu oranın en düşük olduğu ülkeler arasında yer aldı. Türkiye’de  Trump’a güvenenlerin oranı yüzde 11 olarak tespit edilirken, güvenmeyenlerin oranının yüzde 84 olduğu gözlemlendi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da da bu oran oldukça düşük kaldı. Meksika ve Türkiye’den sonra Trump’a güvenin en az olduğu ülkelerin başında Almanya, İsveç ve Fransa geliyor.

TÜRKİYE EN GÜVENDİĞİ LİDER: PUTİN

Başkan Trump’ı hayal kırıklığına uğratan ankette diğer liderlerle ilgili de görüş alındı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin’in Devlet Başkanı Şi Jinping’inde yer aldığı ankette Trump’ın yanı sıra  Putin ve Şi hakkında da olumsuz görüşler yaygındı. Uluslararası olaylarda doğru tavır koyma bakımından 5 lider arasında en yüksek oranda güven ifade edilen lider Türkiye'de yüzde 35 ile Putin oldu.