DSÖ Hindistan varyantı hakkında açıklama yaptı

Son haftalarda koronavirüs kaynaklı ölümlerde zor günler geçiren Hindistan’da görülen varyant ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıklamalarda bulundu. Hindistan varyantının daha çok bulaşıcı göründüğünü belirten DSÖ, varyantın endişe verici olarak sınıflandırıldığını duyurdu.

Son haftalarda koronavirüse bağlı ölümlerde zor günler geçiren Hindistan’da görülen varyantın, ülkede vaka ve can kaybında artışa sebep olduğu belirtildi.

Haftalık toplantısını gerçekleştiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan’ın içinde bulunduğu durumu ve ülkede görülen Hindistan varyantını değerlendirdi. Toplantı sonrasında, Hindistan’daki koronavirüs varyantı “küresel endişe” olarak nitelendirildi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Hindistan varyantının ülkede sert bir koronavirüs dalgasının yaşanmasına sebep olduğu ve varyantın endişe verici olarak sınıflandırıldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler sağlık kurumu da, Hindistan’da görülen koronavirüs varyantının daha kolay bulaşıyor gibi göründüğünü dile getirdi.

DSÖ’nün koronavirüs ile ilgili departmanının başında bulunan isim olan Maria Van Kerkhove, “Hindistan varyantının bulaşılabilirliğinin arttığını gösteren birtakım bilgiler mevcut. Bu nedenle, bunu küresel düzeyde bir endişe verici çeşit olarak sınıflandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan DSÖ, Hindistan varyantının, aşıların korumalarında daha fazla direnç gösterebileceğini söylemek için erken olduğunu dile getirdi.

Son haftalarda koronavirüs vaka ve ölüm sayıları sebebiyle zor günler geçiren Hindistan’da, Pazartesi günü yaklaşık 370 bin yeni vaka ve 3 bin 700’den fazla can kaybı olduğu açıklandı.

 

.