“Dünya nüfusunun yarısı ölebilir”

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs (Covid-19) küresel sistemi altüst ederken, beraberinde yeni salgın senaryolarını da getirdi. Her geçen gün bilim insanları insanlığı tehdit edecek virüslere ilişkin iddialar da bulunuyor. Son iddia ABD’li bilim insanı Dr. Michael Greger’den geldi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm insanlığı tehdit eden Covid-19 virüsüne yakalananların sayısı 6 milyon 64 bini geçerken, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 369 bini geçti. Yüz milyonlarca insan evlerine kapanırken, küresel ekonomi tarihinin en korkunç resesyonu ile karşı karşıya kalmış durumda. Covid-19 sürecinde tüm yaşananlar akıllarda yer ederken, ABD’li bilim insanı Dr. Michael Greger, Covid-19’dan daha büyük bir salgın olabileceğini iddia etti.

Covid-19 dışında daha büyük bir salgının olabileceğini ve dünya nüfusunun yarısının alabileceğini iddia eden ABD’li bilim insanı Dr. Greger, tavuk çiftliklerinden tetiklenecek bu virüsün geniş çaplı olarak insanlığın yarısının yok olabileceğini kaydetti.

Korona virüs salgınıyla mücadele tüm dünyada sürerken, ABD’li bilim insanının ortaya attığı yeni salgın iddiası ortalığı karıştırdı. Dr. Michael Greger, tavuk çiftlik tetiklenen ve dünya nüfusunun yarısını öldürebilecek virüsle ilgili uyarılarda bulundu. Greger, “Bir kümes hayvanı olduğu sürece, salgın olacak” dedi.

ABD’li bilim insanı Dr. Michael Greger

 

GERÇEK VEBA HENÜZ GELMEDİ

Dünya nüfusunun yarısını yok edebilecek potansiyelde olacak olan virüsün tavuk çiftliklerinden tetikleneceğini dile getiren Greger, uyarılarda bulundu. Dr. Greger, söz konusu virüsü 'kıyamet virüsü' olarak nitelendirdi. “Gerçek vebanın henüz gelmediğini” vurgulayan beslenme uzmanı Greger, hayvanlarla olan yakın bağlantımızın bizi en kötü salgın hastalıklara karşı savunmasız hale getirdiğini iddia ediyor.

Bir kümes hayvanı olduğu sürece, salgın olacak” iddiasında bulunan doktor, kümes hayvanlarının oluşturacağı bir salgın hastalığın dünya nüfusunun yarısını öldüreceğini belirtti.

“BİTKİ TEMELLİ BESLENİN”

Virüsün tavuk çiftliklerinden yayılacağını iddia eden Greger, bitki temelli bir diyetin faydalarını savunarak ve tavuklardan uzak durulması gerektiğine vurgu yaptı. İngiliz basını ise Dr. Greger'in söz konusu duruma ilişkin bir kitap çıkarttığını ve en çok satanlar arasında giren kitabın kamuoyunda büyük bir yankı uyandırdığını belirtti.