Dünya Liderleri nasıl korunuyor?

Dünyada en çok korunan kişiler devlet başkanlarıdır. Bir ülkeyi yönetmek gibi ciddi sorumlulukları olan liderler çok iyi bir korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni ise, liderlerin seveni olduğu kadar sevmeyenlerinin de bulunmasından kaynaklanıyor. Bu sebeple de devlet başkanlarının en güvenli şekilde korunması ülkeler için büyük önem arz ediyor.

Kim Jong-un

Kuzey Kore’nin devlet başkanı Kim Jong-un güvenliği söz konusu olduğunda hiçbir şeyi şansa bırakmıyor ve korumaları aracın etrafında adeta etten duvar örüyor. Jong-un korumalarını orduya mensup askerler tarafından özenle seçiyor. Seçilme koşulları arasında Kim ile aşağı yukarı aynı boyda olma ve gözlerde herhangi bir bozukluk olmaması gerekiyor. Korumalar, hem çevreyi hem de çevredeki kalabalığı 360 derece görebilecek bir koruma çeperi oluşturuyor. Kim'in önünde üç ya da beş koruma bulunuyor. Yanındaysa, iki ya da üçü sağ, yine iki ya da üçü solunda olmak üzere dört ila altı koruma yer alıyor.

110

Tüm korumalar, Kuzey Kore liderinin yanında dolu silahlar taşımasına izin verilen nadir kişiler arasında yer alıyor. Öte yandan Kore Halk Ordusu’nun Özel Harekat Kuvvetleri’ninkine benzer detaylı bir eğitim programına tabi tutulan korumalar, bu eğitimde tabanca kullanımı ve kaçış tekniklerinin yanı sıra çeşitli dövüş sanatları alanlarında eğitimler alıyor. 

210

Donald Trump

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı Donald Trump da tıpkı Kim Jong-un gibi çok sayıda koruma tarafından korunan bir lider.Ancak Trump’ın listenin bu kadar başında yer almasının nedeni korumalarının yanı sıra, ABD başkanları için özel tasarlanmış olan limuzin.Trump’ın konvoyundaki tüm araçlar zırhlı olduğu gibi kendisine tahsis edilen limuzin ekstra dayanıklıdır. Bırakın kurşun geçirmezliği, bu limuzin nükleer saldırılara bile dayanıklıdır ve hatta bu arabanın kapılarını dışarıdan açmak mümkün değildir. 

Ayrıca herhangi bir saldırı durumunda limuzinin içerisine dışarıdan hava girmez. Arabanın içerisinde günlerce yetecek kadar su, oksijen tüpleri ve yiyecek daima hazır bulunur. Bu arabayı yok etmenin tek yolunun, arabanın altında bir nükleer bomba patlatmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

410