Dünya görüşmeyi nasıl gördü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşme dünya basınında büyük yer buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetinin ABD ziyaretinde Trump ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında YPG/SDG başta olmak üzere F35'e kadar bazı konularda açıklamalarda bulunuldu. 

Ulusal basından bazıları S-400 açıklamasını gündeme taşırken bazı yayın kuruluşları görüşmenin olumlu geçmediğini okuyucularına duyurdu.

WASHİNGTON POST

ABD merkezli gazete, görüşmeyi takipçilerine, “ABD ve Türkiye dostça bir görüşme gerçekleştirdi ancak görüş ayrılıkları devam ediyor” başlığıyla duyurdu. Görüşmeyi satırlarına da taşıyan gazete, iki ülke liderinin S-400 konusunda anlaşmaya varamadığını ve bu durumun NATO’nun güvenliğine sıkıntı doğurduğunu yazdı. 

VOX

ABD’de yayın hayatını sürdüren Vox haber sitesi ise görüşmeyi, “Trump, Türkiye’yi anlamadığını Türk başkanın yanında dururken gösterdi” manşetiyle verdi. Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlamak için kötü bir zaman olduğunu belirten gazete, Trump’ın bunu bir şekilde daha da kötü hale getirdiğini belirtti.

CNN

Başka bir ABD merkezli yayın yapan medya kuruluşu CNN, Erdoğan ve Trump buluşmasını, “Trump kendisini güçlü lider Erdoğan’ın büyük bir hayranı olarak deklare etti” manşetiyle duyurdu. Gazete devamında Trump'ın açıklamalarına yer verdi. Oval Ofis’teki görüşmede sık sık Erdoğan’ı ağırlamanın bir onur olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği operasyonun ardından Kongre’deki her kesimden geniş bir muhalefete rağmen Erdoğanla iyi bir dostluğu olduğunu belirtti.

THE TELEGRAPH

İngiliz The Telegraph gazetesi ise görüşmeye Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi çerçevesinden yaklaştı. Gazete manşetinde, "Hava savunma sistemi konusundaki ABD ve Türkiye arasındaki farklılık devam ediyor” ifadelerini kullandı. Haberin devamında Trump ve Erdoğan’ın görüşmede, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı hava savunma sistemi meselesinde çözüme ulaşamadığını belirtti.

THE JERUSALEM POST

İsrail merkezli yayın yapan haber sitesi The Jerusalem Post’ta görüşmeyi anlaşmazlık çerçevesinden aktardı. Gazetenin manşetinde konuyla ilgili, “Trump, Erdoğan’a Rus savunma sistemini almaması konusunda görüşmede baskı yaptı” ifadelerini kullandı. Gazete, haberin devamında Erdoğan’ın bu satın alma işleminden uzak durması gerektiğini ve Trump’ın görüşmenin "olağanüstü" geçtiğini belirtmesine rağmen, savunma sistemi meselesinin ikili ilişkiler açısından ciddi zorluklar çıkarabileceğini belirtti.

CHİNADAİLY

Çinli haber sitesi Chinadaily görüşmeyi, “Trump ve Erdoğan başlıca anlaşmazlıkların çözümünde başarısız oldu” manşetiyle duyurdu. Görüşmeyi Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemleri penceresinden okuyucularına aktaran haber sitesi, Trump’ın konuyla ilgili: “Sürekli olarak bunu konuşuyoruz, bugün konuştuk, gelecekte de konuşacağız” açıklamasına yer verdi. Bununla birlikte Çin merkezli haber sitesi ABD’nin, Türkiye’nin hava savunma sistemini devre dışı bırakması konusunda başarısız olduğunu da satırlarına ekledi.

DEUTSCHE WELLE

Almanya’nın önde gelen yayın kuruluşlarından Deutsche Welle ise görüşmeyi, "Zor aşk ve şovmenlik: ABD-Türkiye gerginliği Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi yükseldi” manşetiyle verdi. Gazete ayrıca iki ülke ilişkilerinin tarihteki en düşük seviyede olduğunu belirtti.

FRANCE 24

Fransa’nın önde gelen medya organlarından olan France 24 ise görüşmeye farklı bir pencereden yaklaştı. Haber sitesinde görüşmeyi, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’un NATO ile ilgili sözlerine kabul edilemez dedi” manşetiyle okuyucularıyla buluşturdu.

SPUTNİK

Rus yayın kuruluşu Sputnik görüşmeyi, Trump’ın: “Amerikalı ve Türk Milli Güvenlik ekipleri S-400 meselesini acilen çözüme kavuşturmak için çalışmaya başlayacak” açıklamasıyla manşetten duyurdu. Gazete iki dünya liderinin yüksek baskı altında bir araya geldiğini belirtti. ABD’nin S-400 konusunda kızgınlığını sayfasına taşırken Türkiye’nin de ABD Kongre’sinde Ermeni Soykırımı tasarısının onaylanmasını hayal kırıklığıyla karşıladığını belirtti.