Dünya giderek karışıyor: Sırada Endonezya mı var?

Dünya’nın birçok noktasında çıkan iç karışıklıklar bu kez Endonezya’ya da sıçradı. Geçtiğimiz hafta ülkenin farklı bölgelerinde başlayan gösteriler, tüm hızıyla devam ederken analistler, önümüzdeki günlerde Endonezya’yı çok daha fazla konuşacağımızı kaydetti.

Dünya’nın birçok noktasında çıkan iç karışıklıklar bu kez Endonezya’ya da sıçradı. Geçen hafta, ülkenin birçok bölgesinde başlayan ''tartışmalı" istihdam paketine karşı gösteriler, hız kesmedi. Medan, Bandung, Jambi ve başkent Cakarta gibi kentlerde toplanan göstericiler, ''çalışanların hak ve güvencelerinin yok sayıldığı'' gerekçesiyle istihdam paketindeki yeni düzenlemeleri protesto etti.

Cakarta’da Başkanlık Sarayı önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup, işçi haklarının yanı sıra çevre koruma haklarını zayıflatan maddeleri de içerdiği öne sürülen çok amaçlı yeni düzenlemelerin değiştirilmesini istedi. Jambi'deki valilik binası önünde yapılan gösteride, aralarında öğrencilerin de bulunduğu bazı eylemciler ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Ulusal Emniyet Sözcüsü Argo Yuwono, yaptığı açıklamada, geçen hafta salıdan perşembeye kadar süren gösterilerde gözaltına alınan 5 bin 918 kişiden sadece 98’inin halen gözaltında olduğunu ifade etti. Öte yandan tartışmalı düzenlemeleri savunan Devlet Başkanı Joko Widodo, dezenformasyonla kışkırtılan eylemcilere, "şiddet içerikli gösteriler yerine haklarını hukuki yolla aramaları" çağrısı yaptı.

İşçi sendikaları, yeni istihdam düzenlemesinin asgari ücret, çalışma saati, izin, sözleşme yenilenmesi, kıdem tazminatı ve sosyal güvenlik gibi çeşitli haklarını baltaladığını belirtiyor.

Hükümet ise Eylül 2019'dan bu yana tartışma konusu olan ve doğal kaynakların yönetim değişikliklerinin de yer aldığı çok amaçlı yeni düzenlemelerin yabancı yatırımı teşvik edeceğini, istihdamı artıracağını ve ekonomiyi canlandıracağını savunuyor.

SIRADA ENDONEZYA MI VAR?

Dünya genelinde yaşanan iç çatışmaları değerlendiren birçok analist, 2021 yılında çok daha fazla ülkenin karışabileceği görüşünde. Stratejist Abdullah Çiftçi’de,katıldığı bir televizyon programında Müslüman ülke olan Endonezya'ya dair bir takım çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yakın bir zamanda Endonezya'yı daha çok konuşacağımızı belirten Çiftçi, ‘‘ Orası fena karışacak. Çalışmak ile ilgili orada bir takım çalışmalar var. Çifte vatandaşlık yasası geliyor. Halk, 'Topraklarımız Çin'e satılıyor' diye bu duruma kızgın. Çin, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki mücadeleden kaynaklı bir durum var'' ifadelerini kullandı.

'İSLAM BİRLİĞİ' SİNYALİ

Ayrıca Endonezya'nın karışmasıyla birlikte İslam birliği sinyalleri veren Çiftçi, ''ileride Türkiye, Melezya, Pakistan ve Endonezya arasında bir İslam Birliği kurulabilir'' dedi.