Dünya gelecek 40 yılda nasıl olacak?

21.Yüzyılın ilk yirmi yılını tamamlamak üzereyiz. Teknoloji artık hayatımızın bir bütünü halini aldı. Teknoloji geliştiren şirketler ve araştırma şirketlerinin geleceğe dair tespit ve öngörülerini sizler için derledik…

Teknolojiyi insanlığı bir ileriye götüren gelişimlerin tamamı diyebiliriz. Dolayısıyla her alanda hizmet veren mekanik aletlerden dijital aletlere insanlığa yararı dokunan her alanı teknoloji kavramının içerisinde görebiliriz. Teknolojik gelişimi ise bu araçlar ile yapılan iyileştirmeler ve verimlilik artışları olarak tanımlayabiliriz. Teknolojik gelişimlerin hızı gün geçtikçe artmakta. Bu gelişimler yakın dönem içerisinde ki yaşanacak gelişmeleri tahmin etmeye yararken uzun vadede ise üzerine düşülüp beyin fırtınası yapılması gereken bir durum oluyor.

114

TÜKETİCİLERİN GELECEKTE BEKLEDİKLERİ NELER?

ABD’de düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da açıklanan araştırmada, tüketicilere gelecekteki ev, ulaşım, sağlık ve perakende deneyimlerine yönelik beklentileri soruldu. Anket sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 71’i elektrikli araç kullanmayı, yüzde 51’i hyperloop ile ve yüzde 38’i hava taksisi ile seyahat etmeyi bekliyor. 2030 yılı için tüketicilerin yüzde 73’ü evde uzaktan izlenen cihazları, yüzde 70’i tam bağlantılı akıllı ev sistemlerini ve yüzde 40’ı sanal ev robotlarını kullanacağını öngörüyor. Yeni nesil, tüm kategorilerde kişiselleştirilmiş deneyimler beklerken hizmetlerin geliştirilmesi için kişisel bilgilerini paylaşmayı ise düşünmüyor.

214

2030 DÜNYASINA DAİR ÖNGÖRÜLER! 

Yapılan bir ankette, kişiselleştirilmiş deneyimlerin gelişmiş teknolojilerin en önemli faydası olarak görülüyor. 18-34 yaş arası, teknolojinin kendi kişisel ihtiyaçları ve zevklerine uyarlanmış deneyimler sunmasını bekliyor. 35 yaşın üzerindeki katılımcıların ise teknolojik gelişmelerden öncelikle daha iyi bir yaşam kalitesi sunmasını bekliyor. 2030’lu yılların evinin enerji açısından daha tasarruflu olması ve uzaktan yönetilebilen sesli asistanlara sahip akıllı sistemlerle donatılı ev bekliyor. Ankete katılanların yüzde ellisi ev robotlarının gündelik işlerde yardımcı olmasını bekliyor. 

Ulaşımın elektrikli olması, maliyetlerin azalması, seyahat süresinin kısalması, yol güvenliğinin ve yaşam kalitesinin gelişmesi bekleniyor. Ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası hibrit veya tamamen elektrikli araçlar kullanmayı beklerken, yarısından fazlası Hyperloop ile seyahat etmeyi beklerken katılımcıların yüzde 38’i ise hava taksisini kullanmayı hayal ediyor.

414