Dünyanın resesyona girdiğinin beş işareti

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından dünya ekonomisinin adım adım resesyona doğru yaklaştığı uyarısı yapılmış, uzmanlar özellikle de tedarik zincirinin kırılmasının telafisinin güç olacağını işaret etmişti. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali enerji krizini zirveye taşırken dünya ekonomisinin resesyona girdiğinin beş işareti derlendi.

Koronavirüs pandemisinin ardından ekonomik göstergeler enflasyon ve yaşam maliyetinin artışını gözler önüne sermişti. 


117

Özellikle Çin’in kapanma tedbirleri tedarik zincirindeki kırılmanın en önemli ayaklarından birisini oluşturdu. Pandemi kapanmalarının sonlandırılmasına rağmen Çin, ‘sıfır vaka’ politikası, özellikle teknoloji firmalarını tehdit etmeyi sürdürüyor. 

217

Çin’de krizi tetikleyen ana unsurları BBC için kaleme alan Suranjana Tewari, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin daralma yaşaması halinde, ABD ve İngiltere gibi yüksek enflasyonla mücadele etmiyor olmasına rağmen ticari gerilimlerin odağında yer alacağını vurguladı. 


Ülkede ‘sıfır vaka’ politikası ile birlikte emlak piyasasında yaşanan durgunluk, iklim değişikliğinin de getirdiği yıkım ve en önemlisi de teknoloji devlerinin yatırım krizi, ekonomi üzerindeki baskıyı artırıyor. 

417