İngiliz medyasından TB2’lerin Ukrayna’daki başarılarına övgü

Türkiye tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA ve SİHA’ları, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı direnişinde önemli bir rol oynuyor. TB2’lerin başarıları, son olarak İngiliz The Sun gazetesinde gündeme getirildi.

Ukrayna, Türkiye’den altı adet Bayraktar TB2 İHA ve üç yer kontrol istasyonu satın almıştı.

111

Eylül 2021’de konuşan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, Türkiye’den bir adet TB2 İHA kompleksi aldıklarını söylemiş, dört kompleks daha satın almayı planladıklarını açıklamıştı. Zalujnıy, “Gelecekte, böyle droneleri yerli üretim olarak envanterimize dahil etmek niyetindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

211

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov ise Kasım 2021’de Türkiye’den daha fazla TB2 alacaklarını duyurmuştu. Reznikov, söz konusu İHA ve SİHA’lar hakkında, “Türkiye’de üretilecekler ama Ukrayna’ya ait olacaklar” şeklinde konuşmuştu. 

Rusya-Ukrayna savaşının çıkmasıyla birlikte Türkiye’den alınan TB2’ler, Kiev hükümeti tarafından Moskova’ya karşı kullanılmaya başladı. Savaşın ilk günlerinde Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’den alınan Bayraktar TB2 SİHA’larının Rusya’ya ait önemli hava savunma sistemlerini imha ettiği belirtildi. 

411