DSÖ finansmanını nasıl sağlıyor?

Koronavirüs salgınıyla adı sıkça gündeme gelen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın fonlamayı keseceği yönündeki açıklamalarının ardından kurumun nasıl finanse edildiği merak konusu oldu. Peki, DSÖ kimler tarafından finanse ediliyor? Hangi ülke DSÖ’ye ne kadar katkı payı ödüyor?

Eski ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını sürecini iyi yönetememesi ve virüsün yayılmasını gizlemesi gibi iddialar öne sürerek Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) yönelik eleştiriler getirmişti. Ardından da Nisan 2020’de ABD’nin artık DSÖ’yü finanse etmeyeceğini ve ayrılacağını açıklamıştı. Ancak daha sonra ayrılmanın bir sene sonra gerçekleştirilebileceği bildirildi.

116

Trump’ın açıklamalarının ardından DSÖ’yü kimin finanse ettiği sorusu gündeme geldi. Son dönemde DSÖ’nün salgını iyi yönetemediğine dair araştırma sonuçlarının açıklanmasıyla da birlikte kurumun finans kaynakları merak konusu oldu. 

216

Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu olan DSÖ, 1948 yılında küresel sağlığı iyileştirmek için kuruldu. Merkezi Cenevre’de olan kurumun 150 ülkede ve 6 bölgede bulunan ofislerinde 7 binden fazla kişi çalışıyor. 1 Temmuz 2017’de kurumun başına gelen Etiyopyalı Tedros Adhonam Ghebreyesus’un beş yıllık görev süresi bulunuyor.

Küresel sağlığı geliştirmek, dünyayı güvende tutmak ve ihtiyaç sahibi olan kişilere hizmet götürmek DSÖ’nün dile getirdiği başlıca hedefleri arasında. DSÖ’nün ulusal hükümetlere sağlık politikaları konusunda müdahale etme yetkisi yok. Ancak sağlık konularında bir danışman olarak hastalıkların önlenmesi ve sağlığın iyileştirilmesinde rehberlik edebilir. Bu kapsamda DSÖ’nün üç ana iş kolu; her ülkede evrensel sağlık sigortası hedefleme, acil durumları önleme ve onlara müdahale etme, herkes için sağlığı ve refahı teşvik etme olarak sıralanır.

416