DSÖ’den Müslüman toplumlara ramazan önerileri: Oruç tutmak koronavirüs riskini arttırır mı?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu yıl Covid-19 gölgesinde geçecek ramazan ayında oruç tutan Müslüman toplumların alabileceği önlemlerin bulunduğu bir rehber yayımladı. Rehberde, ibadethalerin temizliğinden oruç tutmanın hastalığa yakalanma riskini artırıp artırmadığına kadar pek çok soruya yer verildi. İşte DSÖ’nün ramazan ayı önerileri…

Her yıl 1,8 milyar Müslüman’ın oruç tutarak ibadet ettiği ramazan ayı, koronavirüs gölgesinde geçecek. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede gereken önlemler günler öncesinden alındı. Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ), Müslüman toplumlarının 11 ayın sultanı olarak bilinen ramazan ayında alabileceği önlemlerin bulunduğu bir rehber yayımladı. Rehberde, ibadethalerin temizliğinden oruç tutmanın hastalığa yakalanma riskini artırıp artırmadığına kadar merak edilen pek çok konuya yer verildi.

ORUÇ TUTMAK KORONAVİRÜS RİSKİNİ ARTTIRIR MI?

Bağışıklık sisteminin güçlü olması virüs salgınıyla mücadele bakımından son derece önemli. Uzmanlar bu süreçte, sıklıkla bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak yiyecek önerilerinde bulunduğu kadar bağışıklığımızı zayıflatacak besinlerden uzak durmamız gerektiğini belirtiyor. Beslenme alışkanlıklarımıza son derece dikkat etmemiz gerek bu süreçte ‘Oruç tutmak hastalık riskini arttırıyor mu?’ sorusu,  belki de Müslüman’ların en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor.

Herkesin yanıtını aradığı bu soruya ilişkin olarak Dünya Sağlık Örgütü, ‘Covid-19 ile oruç tutma arasındaki ilişkiye dair bir bilimsel çalışma yapılmadığını’ söylüyor. Sağlıklı insanların önceki yıllardaki gibi oruç tutmalarında bir sakınca olmaması gerektiğini kaydeden örgüt, koronavirüs hastalarının ise herhangi başka bir hastalıkta olduğu gibi doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyor.

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ DÜZENLENMELİ Mİ?

DSÖ koronavirüs salgınınsasosyal izolasyonun son derece önemli olduğunu hatırlatarak, etkinliklerin iptal edilmesini öneriyor. Eğer bu mümkün değilse etkinlikler sırasında "COVID-19 yayılma riskini azaltacak önlemler alınmalı" deniyor ve şu önerileri sıralıyor:

Daima insanlar arasında en az 1 metre mesafeyi koruyun.

El sallama, kafa sallama, eli kalbin üzerine koyma gibi fiziksel teması engelleyecek selamlama biçimleri benimseyin.

Ramazan etkinlikleri çerçevesinde eğlence yerleri, pazarlar, dükkanlar gibi yerlerde çok sayıda insanın bir araya gelmesini engelleyin.

İyi hissetmeyen ya da Covid-19 belirtileri gösteren kişileri etkinliklere katılmamaları ve ulusal çapta belirlenen adımları atmaları konusunda teşvik edin.

Yaşlı kişileri ve kronik hastalığı olanları (örneğin kalp rahatsızlığı, diyabet, kronik solunum yolları hastalıkları ve kanser) toplanmalara katılmamaları konusunda uyarın.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca eğer etkinlik düzenlenmesi zorunlu ise, etkinliğin mümkünse dışarıda düzenlenmesi önerisinde bulunuyor. Bu mümkün olmadığında iç mekanların yeterli havalandırma ve hava akımının olduğundan emin olunması isteniyor. Mümkünce kısa tutulması önerilene etkinliklerde, bir kişinin hasta olduğunun saptanması halinde filyasyon çalışmalarının yapılabilmesi için önlemlerin de alınması isteniyor.

İBADETHANELERDE HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI?

Koronavirüs mücadelesinde en önemli hususun hijyen ve temizlik olduğu artık tüm dünya tarafından biliyor. DSÖ bu kapsamda ibadet yerlerinin her toplanmadan önce ve sonra muhakkak "deterjan ve dezenfektan" ile temizlenmesi gerektiğini kaydediyor. Camilerde genel hijyen ve sağlık kurallarına uyulması gerektiği belirtilirken, insanların kişisel seccadelerini kullanmaları için de teşvik edilmesi isteniyor.

DİĞER ÖNERİLER

Zekat dağıtımı sırasında 'sosyal mesafe' korunmalı.

İftar büfelerinde kalabalığın toplanmasını engellemek için önceden hazırlanmış yemekler servis edilmeli.

Yemeklerin hazırlanışı ve servisi süresince hijyen kurallarına uyulmalı.

Sigara kullanan vatandaşlar, Covid-19 süresince sigara tüketiminden uzak kalmalı. "Sigara içilirken, parmaklar (ve muhtemel virüsün bulaştığı sigaralar) dudaklara değiyor, bu da virüsün solunum sistemine girme ihtimalini artırıyor. Nargileler kullanıldığında, ağızlıkların ve hortumların pek çok kişi tarafından kullanılması muhtemel olduğu için, virüsün yayılmasına olanak sağlıyor."

DSÖ, sokağa çıkma sınırlandırmalarının olduğu yerlerde özellikle kadın, çocuk ve ayrımcılığa uğrayan kişilere yönelik aile içi şiddetin artabileceği uyarısını da yaparak, “Dini liderler şiddete karşı açıkça seslerini yükseltebilirler ve mağdurlara destek sağlayabilir ya da onları yardım istemeleri konusunda yüreklendirebilirler” diyor.

Son olarak sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu ya da virüsün yoğun olduğu bölgelerde insanların birbirlerine yemek ziyaretine gitmemeleri öneriliyor.

TÜRKİYE’DE HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

İçişleri Bakanlığı hafta içerisinde 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge kapsamında, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl Ramazan ayında toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler ile iftar çadırları kurulmasını yasakladı.

Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin de kısıtlanacağı açıklandı.

Ramazan süresince pide kuyruklarının engellenmesi için, fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişelerin iftardan 2 saat önce sonlandırılacağı bildirildi.

Ramazan ayında market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafe ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacak.

Genelgeye göre, iftar saatleri öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğunun önüne geçmek için iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısı arttırılacak.

İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşların yoğun olarak kullandığı ya da kullanabileceği caddelerin kapatılmasının da değerlendirileceği kaydedildi.

İftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında ve duraklarında sosyal mesafe ve maske kullanımına ilişkin denetlemeler yapılacağı da genelgede yapılan uyarılar arasında.

Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları, haneleri dolaşarak bahşiş toplaması salgın riskini artıracağından yasaklandı, geleneksel hizmetlerinin karşılığının yerel yönetimlerce karşılanabileceği belirtildi.Mezarlık ziyaretleri de genelgeye göre kontrollü olarak yapılacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

Alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlara idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre adli işlemlerin başlatılacağı da belirtiliyor.