DSÖ: “Afrika dışındaki maymun çiçeği vakaları 257’ye yükseldi”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede görülen maymun çiçeği virüsünün şimdiye kadar 23 ülkede 257 kişiye bulaştığı belirtildi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, maymun çiçeğinin yayılımına dair bilgilendirme yapıldı.

26 Mayıs itibarıyla DSÖ merkezine 23 ülkeden raporlanan vakalardan 257’sinin doğrulandığı belirtildi. Açıklamada, 120 şüpheli vakanın incelendiği kaydedilirken, şimdiye kadar virüs nedeniyle can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

DSÖ, Maymun çiçeği virüsünün yaygın olarak görüldüğü beş Afrika ülkesinden 365 vaka ve 69 ölüm rapor edildiğini aktardı. Söz konusu vakaların aralık ayı ortalarından mayıs ayı sonuna kadar dönem içerisinde raporlandığı kaydedildi.

Örgüt, virüsün takibi genişledikçe vaka sayılarının endemik ve endemik olmayan ülkelerde artma ihtimalinin yükseldiğini belirtti.

Örgüt üyesi ülkelere, “maymun çiçeği virüsüne yakalanma riski yüksek kişilere doğru bilgilendirmede bulunma”, “virüsün risk grupları arasında daha fazla yayılımını önleme” ve “virüsle mücadele için sahada görev yapan sağlık çalışanlarını koruma” çağrısında bulunuldu.

Öte yandan Almanya’da federal hükümet tarafından yapılan açıklamada, maymun çiçeğine karşı aşı sipariş edildiği belirtildi.

Alman birinci kanalı ARD’ye konuşan Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, aşı tedariki için gerekli sözleşmeyi imzaladığını ve haziran ayında 40 bin doz, yıl içinde de 200 bin doz aşının gelmesini beklediklerini ifade etti.

Almanya Sağlık Bakanı, yakın zamanda aşının tedarikinin gerçekleşeceğini öngördüklerini belirtirken, aşılar geldikten sonra hastalarla temaslı olanlara yönelik aşılama konseptleri geliştirilebileceğini söyledi.

Lauterbach, “Maymun çiçeğinin pandemi anlamında gerçek bir tehlike oluşturduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullandı.