DSÖ listesinde Türkiye'den kaç Covid-19 aşı adayı var?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi can almaya devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları uzun süredir koronavirüs salgınının çözümü olabilecek aşıyı geliştirebilmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Peki aşı çalışmalarında Türkiye kaçıncı sırada? DSÖ listesinde Türkiye'den kaç Covid-19 aşı adayı var?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği koronavirüs salgını hızla yayılırken bilim insanları virüse karşı aşı ve ilaç geliştirmek için zamanla yarışıyor.

Henüz kesin çözüm olabilecek bir aşı bulunmamış olsa da ABD ve Çin'den sonra aşı çalışmalarında Türkiye önemli bir ilerleme kaydediyor.

116
 Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 31 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Covid-19'a karşı 26 aşı adayı klinik deneme, 139 aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.

Türkiye'nin ise klinik test aşamasında henüz aşısı bulunmuyor. Ancak klinik öncesi listede Türkiye'den 11 aşı adayı dikkat çekiyor. 

216

DSÖ'nün klinik öncesi aşı adayları listesinin ilk sırasında Ege Üniversitesi'nin çalışması yer alıyor, çalışmanın tipi ise "DNA aşısı" olarak görülüyor.

Listede Türkiye'den yer alan diğer aşı adayları ve tipleri şu şekilde: 

Selçuk Üniversitesi

İnaktif aşı

416