DSÖ Gana’da Marburg humması salgını ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gana’da ‘Marburg humması’ salgını ilan etti. Marburg hummasında ölüm oranının yüzde 90’a kadar çıkabileceği belirtiliyor.

DSÖ, Batı Afrika ülkesi Gana’da Ebola benzeri Marburg virüsü hastalığının ilk salgınını ilan etti.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Senegal’deki bir laboratuvara gönderilen örneklerde Marburg virüsü tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, hastaların sağlık çalışanları da dahil olmak üzere temas kurduğu 90’dan fazla kişinin tespit edildiği ve takibe alındığı kaydedildi.

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, yaptığı açıklamada, sağlık yetkililerin hızla yanıt vererek Marburg virüsüne karşı hazırlıklı olmaya başladığını söyledi.

Moeti, acil önlem alınmadan virüsün kontrolden çıkabileceğini belirtirken, “DSÖ sahada sağlık yetkililerini destekliyor ve şimdi salgın ilan edildiğine göre müdahale için daha fazla kaynak ayırıyoruz” dedi.

Ebola’nın yakın akraba türü olduğu ifade edilen Marburg virüsü, ilk defa 1967 yılında Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda görülmüştü.

Marburg hummasının aşısı ya da özel bir tedavisi bulunmazken, ölüm oranının yüzde 23 ila yüzde 90 arasında değiştiği belirtiliyor.