DSÖ yüksek risk altındaki kişiler için ilaç kombinasyonu önerdi

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’a karşı yüksek risk altındaki kişilerde ağır semptomların yaşanmaması için ilk kez bir ilaç kombinasyonu önerdi.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), enfekte riski yüksek hastalarda Covid-19’un önlenmesi için ilk kez bir ilaç kombinasyonu önerdi.

DSÖ, ABD şirketi Regeneron ve İsviçre şirketi Roche tarafından casirivimab ve imdevimab kombinasyonunun hastaların hayatta kalma şanslarını artırabileceğini gösteren çalışmalara atıfta bulundu.

British Medical Journal’da yayınlanan makalede yer alan tavsiyelere göre, Covid-19 semptomlarını ağır bir şekilde yaşama riski bulunan ve yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören koronavirüs hastalarına casirivimab ve imdevimab verilmesi önerildi.

DSÖ'den yapılan açıklamada, hastaneye yatış riski daha yüksek olan ve Covid-19'a karşı doğal antikor geliştirmemiş hastaların kombine ilaç tedavisinden en çok fayda gören iki hasta grubu olduğu belirtildi.

Öte yandan, üreticileri ve hükümetleri Regeneron antikor kombinasyonunun yüksek fiyatına ve sınırlı üretimine değinmeye çağırdı. DSÖ yetkilileri, Roche ile daha düşük fiyatlar, olası bir bağış ve dünya çapında adil dağıtım konusunda görüşmelerin yapıldığını kaydetti.