DSÖ: “Koronavirüsten daha ölümcül bir salgın çıkabilir”

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi forumunda konuşan DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, başka bir halk sağlığı krizi tehdidinin yolda olduğunu ve buna karşı şimdiden hazırlıklı olunması gerektiğini açıkladı.

Euronews’in aktardığına göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüm ülkeleri koronavirüsten bile ölümcül bir hastalığa karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

“Yeni hastalık ve ölüm dalgalarına neden olan başka bir varyantın ortaya çıkma tehdidi devam ediyor” diyen DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu kutuyu böyle yoldan aşağı tekmeleyemeyiz. Meseleyi erteleyemeyiz. Bir sonraki salgın kapıyı çaldığında kararlı ve toplu bir şekilde yanıt vermeye hazır olmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus'a göre daha da ölümcül potansiyele sahip başka bir patojenin ortaya çıkma tehdidi oldukça yüksek. 

2018’de Dünya Sağlık Örgütü, halk sağlığı için en büyük riski oluşturan dokuz öncelikli hastalık listesi açıklamıştı. 

Korona türü virüsler tedavi eksikliği veya pandemiye neden olma yetenekleri sebebiyle en riskli tür olarak kabul ediliyor.

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, koronavirüs pandemisinin tarihe geçmesine rağmen, dünyayı başlı başına değiştirme gücüne sahip bir “kıyamet günü varyantı’"nın hala ortaya çıkabileceğini öne sürüyor. DSÖ Başkanı, en tehlikeli patojenleri tespit etmek ve izlemek için yeni bir küresel planın ortaya koyulması gerektiğini söylüyor.