DSÖ: “Afrika’nın birçok ülkesinde koronavirüse karşı aşılama oranı yüzde 2’yi geçemedi”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, Afrika ülkelerinin yarısında nüfusun yalnızca yüzde 2’sinin koronavirüse karşı tam olarak aşılandığı belirtildi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Afrika kıtasındaki 54 ülkeden 15’inde koronavirüse karşı aşılama hedefine ulaşıldığı belirtildi. Ayrıca açıklamada, söz konusu ülkelerin nüfusunun en az yüzde 10’unun aşılandığı bildirildi.

DSÖ Afrika Bölgesi Bağışıklama ve Aşı Geliştirme Programı Koordinatörü Dr. Richad Mihigo, “Son veriler nispi kazanım gösterse de DSÖ’nün nüfusun yüzde 40’ını yıl sonuna kadar tam olarak aşılama hedefine ulaşılması için hala uzun bir yol var” ifadelerini kullandı.

Mhigo, dünya genelinde tüm ülkelerin nüfusunun en az yüzde 10’unu aşılaması gerektiğini söyledi. Aşı sevkiyatlarının arttığına dikkat çeken Mhigo, “Ancak belirsiz teslimat planları Afrika’yı hala geride tutan en büyük sorun” dedi.

Eylül ayında Afrika’ya sevk edilen aşı miktarı 23 milyon doz oldu. Bu rakam, Haziran ayına göre 10 kat artış olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs aşıları alan 52 Afrika ülkesinin yarısının, nüfuslarının sadece yüzde ikisi ya da daha azını tam olarak aşıladığını açıkladı.