Drone karşıtı şirketten askeri iha hamlesi !

Oculus VR şirketinin kurucu ortağı olan Palmer Luckey ve Anduril Industries, tartışmalı hamleler yapmaya devam ediyor. Drone karşıtı şirket, askeri İHA “counter-drone” olarak adlandırdığı bir araç geliştiriyor. 

Palmer Luckey tarafından kurulan ve Peter Thiel tarafından desteklenen Anduril, Amerikan ordusu ile Silikon Vadisi arasındaki bağı yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Askeri İHA Interceptor tartışmalara yol açıyor!

Saldırı drone'u üretimiyle gündeme gelen şirket, Amerikan ordusuyla yaptığı anlaşma görüşmeleri ile tartışma yarattı. Interceptors’ı bu kadar tartışmalı yapan şey ise, çatışma bölgelerinde askerler yerine kullanılacak olmaları. Hatta Anduril Industries, askeri üslerde ve Meksika sınırında gözetleme sistemleri kurulması için anlaşma gerçekleştirdi. Kameralarla ve birçok sensör ile dolu olan bu askeri İHA’ları oldukça tehlikeli hale getirilebilir.

Söz konusu askeri araçlar, yazılımını güçlendirilmesinin yanında saha verilerini de işliyor. Ancak, şirket bilgisayar kullanarak tehditleri tespit etmenin ötesine geçmek istiyor. Drone’ların askeri alanda imha silahı olarak kullanılacağı korkusu ve endişesi bazı vatandaşların söz konusu durumu eleştirmesine neden oldu. Protesto düzenleyen insanlar teknolojinin kötü amaçlar dahilinde kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Eleştirmenlerin yorumuna göre, Anduril‘in bu hamlesi destek bulmayacak. ABD ve Meksika sınırında gözetleme teknolojisi geliştirmek Trump politikalarını desteklemekle eş değer olarak görülüyor. Bunun yanında drone karşıtı olan proje, Anduril’in tutumunun karmaşıklığının altını çiziyor.

Interceptor, pazarlandığı gibi aslında bir savunma aracı olarak tanımlanıyor. Ancak otonom olduğu için katil robotlar fikrinin de alevlenmesine neden oluyor.