İtalya Başbakanı Draghi "Diktatör" dedi, Türkiye’den çok sert tepki geldi

İtalya Başbakanı Mario Drahgi’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan için kullandığı“Diktatör” ifadesine Türkiye’den hızlı bir şekilde yanıt geldi. Türkiye'den İtalyan Başbakan Drahgi’ye tepki yağdı.

İtalya Başbakanı Merio Draghi, AB liderlerinin Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ilişkin ilgili konuştu. Görüşme esnasında AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in bir süre ayakta kalması olayına değinen Draghi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın von der Leyen’e karşı davranışına kesinlikle katılmıyorum. Bu uygunsuz bir durum, bu aşağılama olayı için fazlasıyla üzgünüm” şeklinde konuştu.

Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik olarak, “Birlikte çalışmak zorunda olduğumuz bu kişilerle, onlara aslında ne iseler onu diyelim, yani diktatörlere, farklı vizyon ve fikirlerimizi söylerken dürüst olmanız gerekiyor. Ancak çıkarlarımız için işbirliğine de hazır olmalıyız” açıklamalarında bulundu.

Bu açıklamaların ardından Türkiye’den Draghi’ye tepki yağdı. İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Galani, Draghi’nin kullandığı ifadeler sebebiyle Türk Dışişlerine çağrıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İtalya Başbakanının Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında bugün kullandığı kabul edilemez ifadeler üzerine, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi bu akşam derhal Bakanlığımıza çağrılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Draghi’ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Hayatı boyunca ülkesinin ve milletinin menfaatlerini düşünen, her türlü faşizm ve vesayete karşı çıkan, girdiği her seçimi halkının yüksek teveccühü ile kazanan Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında Başbakan Draghi’nin hadsiz ve edep dışı ifadelerini kınıyor, özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.