Ghebreyesus: "Onlara para gönderemem"

Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Etiyopya, iç savaş ve koronavirüs nedeniyle BM yardımlarına da ulaşamıyor. Etiyopya'da devam eden açlığa dair bir açıklama da eski Etiyopya Sağlık Bakanı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr. Tedros Ghebreyesus'dan geldi.

Pandeminin hemen başında Etiyopya'da Tigray güçleri ile Etiyopya hükümeti arasında başlayan mücadele milyonlarca insanın gıda yardımlarına ulaşmasını da engelledi. 

Dünya Gıda Programı tarafından açıklanan son rakamlara göre, Tigray'ın 5,5 milyon nüfusunun neredeyse yarısı "şiddetli" gıda ihtiyacı içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 

TPFL liderleiğindeki bir önceki Etiyopya hükümetinin Sağlık Bakanı olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus savaşa ilişkin açıklamalarında ülkesindeki kıtlığa da değindi. 

Dr. Tedros Ghebreyesus açıklamasında, "açlıktan ölmek üzere olan" akrabalarının varlığını kabul ederek, "Orada çok akrabam var. Onlara para göndermek istiyorum. Onlara para gönderemem. Kimin öldüğünü veya kimin yaşadığını bile bilmiyorum" ifadelerini kullandı. 

Ülkesindeki durumu Ukrayna ile kıyaslayan Ghebreyesus, ırkçılığa vurgu yaparak, "Tigray'deki insani krizin Ukrayna'dan daha fazla olduğunu abartmadan söyleyebilirim. Ve bunu aylar önce söyledim, belki de sebebi Tigray'deki insanların teninin rengidir" dedi. 

Ghebreyesus ayrıca 2020'de Etiyopyalı bir generalin Tigray isyancıları için silah tedarikine yardım ettiği yönündeki suçlamaları da reddederek, sosyal medya hesabında paylaştığı mesajında "Bu durumda taraf tuttuğuma dair haberler var. Bu doğru değil" demişti.