Donmuş otoyolda insan kalıntıları bulundu

Kemiklerin yol yapımında kullanılmak üzere yakınlardan taşınan kuma gömülü olduğu düşünülüyor

Rusya’nın Sibirya bölgesinde donmuş bir otobanda beliren insan kafatasları ve kemikleri yetkilileri harekete geçirdi. İrkutsk kentinde yola saçılmış haldeki kemiklerin, 100 yıl öncesinden kalmış olabileceği bildirildi.

Yerel yol yapım çalışmaları sırasında ortaya çıkan kemiklerin Rusya’da Bolşevik Devrimi sonrasın 1917-22 arasındaki iç savaştan kaldığı düşünülüyor.

Bir yetkili, şu ana kadar en az 3 kişiye ait kemikler bulunduğunu belirtti. İktidardaki Birleşik Rusya partisinden yerel milletvekili Nikolay Trufanov, Facebook notunda “İlk bilgilere göre işçiler bir mezarlığın yakınlarından kum taşıdı ve kafataslarıyla kemikler etrafa saçıldı. Bunun ne kadar korkunç olduğunu anlatamam” ifadelerini kullandı.

Yol yapımında kullanılan kumu bir mezarlık yakınından incelemeden almakla suçlanan inşaat şirketi sorumlusu hakkında soruşturma başlatıldı.

Rusya’da özellikle geçmişte savaşların yaşandığı bölgelerde yol yapım ve inşaat çalışmaları sırasında insan kalıntıları sık sık bulunuyor. 2014’te Kursk bölgesindeki bir yol çalışmasında da, Kızıl Ordu askerlerine ait olduğu düşünülen 10 kişinin kemikleri bulunmuştu.

Sibirya’da kemiklerin bulunduğu yol, eski Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin döneminde Gulag kamplarında halk düşmanı oldukları iddiasıyla tutulanların çalıştırıldığı Yakutsk-Magadan arasındaki Kolyma otobanına benzetildi. “Kemikler Yolu” olarak anılan yolun yapımında 250 bine yakın kişinin öldüğü iddia ediliyor.