Donetsk, Luhansk ve Herson'da referandum hazırlığı

Ukrayna'nın ayrılıkçı bölgeleri olan ve Rusya'nın kontrolündeki Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile Herson bölgesinde referandum hazırlığı başladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ülkenin güneyinde yer alan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile Herson bölgesinde referandum hazırlıkları başladı. 

Herson bölgesinin ilhakı konusunda referandum için Kremlin'in onayının beklendiği açıklanırken Rusya yanlısı Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nde, 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılacağı bildirildi. 

İşgalin ardından ele geçirilen bölgeler için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat'ta Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin tanınmasına dair kararnameyi Kremlin Sarayı'nda imzalamıştı.

ASKIYA ALINMIŞTI

Rusya'nın Herson'da kurduğu sivil bölgesel yönetimin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, bölgenin ilhakı için referandumun eylül ayında yapılabileceğini duyurmuş ancak 'güvenlik gerekçesiyle' askıya alınmıştı. 

Karadeniz kıyısındaki Herson, işgalin ilk haftasında Rusya tarafından ele geçirilmiş, belediye başkanı görevden alınmış ve Ukrayna ile iletişim kesilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e en yakın isimlerden güvenlik şefi Dimitri Medvedev ise yapılacak referandumların 'Rusya tarihin akışını değiştireceğini' söylemişti.