Donald Trump'ın serveti eriyor: 700 milyon dolar kaybetti

ABD eski Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki görev süresinin sona ermesinin ardından hızla para kaybetmeye başladı. Başkanın Beyaz Saray'dan ayrılmasının ardından 'Trump İmparatorluğu kan kaybediyor' yorumları yapılmaya başlandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Başkanı Donald Trump, görev süresince azil davaları ve vergi borçları ile sık sık gündeme gelmişti. Trump'ın Beyaz Saray'daki görev süresi malvarlığına da yansıdı.

Bloomberg tarafından hazırlanan Milyarderler Endeksi 2017 raporunda başkan Donald Trump'ın servetinin üç milyar dolar (yaklaşık 22,5 milyar TL) olarak gösterilmişti. Görev süresinin sona ermesinin ardından Trump'ın malvarlığının 2,3 milyar dolara (yaklaşık 17, milyar TL) düştüğü görüldü. 

Trump'ın görev süreci ve sonrasına ilişkin kapsamlı bir biçimde hazırlanan raporda, eski başkanın iki kez azil soruşturması geçirmiş olması ve Covid-19 pandemisinin getirdiği kısıtlamalarla tatil ve gayrimenkul sektörü üzerindeki olumsuz etkiler gerekçe olarak gösterildi.

Gelirinin yaklaşık yüzde 75'ini 'emlak imparatorluğu'ndan elde eden Trump'ın, salgın nedeniyle evden çalışma sürecinde maddi zarara uğradığı ifade edildi. Trump'ın malvalığındaki erimede, hisselerinin birçoğunun bulunduğu New York ve San Francisco şehirlerinin etkili olduğu iddia edildi.

Sahip olduğu otel zincirleri ve tesisler de pandemiden olumsuz etkilenirken Trump'ın emlak işlerinin değerinde de önemli oranda azalma kaydedildi.