Donald Trump ve Joe Biden düellosu

ABD Başkanlık seçimlerine sayılı günler kala iki aday ilk defa canlı yayında karşı karşıya geldi. Uzun süredir adaylar arasındaki sertleşen söylem dili canlı yayına da yansımaya başladı. Fakat bu durum Amerikalılar arasındaki farklı bir nüansa neden oldu. Öyle ki, canlı yayın sonrası Amerikalılar internet ortamında farklı ülkelere yerleşme seçeneklerini araştırmaya başladı.

ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden arasındaki rekabet kızışıyor. İki adayın karşılıklı atışmaları artarken, adaylar geçtiğimiz günlerde canlı yayında karşı karşıya geldi. Adaylar canlı yayında kozlarını paylaşırken, Amerikalılar internet ortamında yaşayacak yeni bir ülke arayışına girdi.

ABD’de 2020 başkanlık seçimlerine sayılı günler kalan Cumhuriyetçilerin adayı ve hali hazırda ABD Başkanı olan Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden ilk defa canlı yayında karşı karşıya geldi. Trump ve Biden arasında yapılan ilk münazara nedeniyle Amerikalılar arasında hakim olan "kötümser hava" internet aramalarına da yansıdı.

The Guardian’da yer alan habere göre hakaretler, karşılıklı suçlamalar ve abartılı sözlerin havada uçuştuğu ilk aday tartışma sonrası Google’da Kanada vatandaşlığı aramalarının doruk noktasına ulaştığı belirtildi.

Arama motorunun paylaştığı veriler, adayların sözlerini kesmesiyle raydan çıkan münazaranın devam ettiği sırada ve sonrasında ABD'deki kullanıcıların "Kanada vatandaşlığına nasıl başvurabilirim?" sorusunu aramasında rekor kırıldığını gösterdi.

Tartışmanın gidişatına bakarak seçimin akıbetine dair iyimser olamayan bazı kullanıcılarsa, Google'da aceleyle yaptıkları aramada ülke ismini yanlış girerek "Kanda'ya nasıl taşınabilirim?" diye sordu.

Google'a göre söz konusu aramalar tartışmanın yapıldığı salı akşamı saat 22.30 itibarıyla zirveye ulaştı. Ancak çarşamba sabahı erken saatlerde "Kanada vatandaşlığına geçiş" için ikinci bir arama dalgası daha görüldü. Bu konuda en çok arama Massachusetts'te yapılırken, onu Washington ve Michigan izledi.

Son gelişmenin öncesinde, bir yandan koronavirüs pandemisinde vaka sayısı milyonları aşan, diğer yandan kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesi çalkantılı bir siyasi süreçten geçen ABD'de çok sayıda kişinin Amerikan vatandaşlığından vazgeçtiği ortaya çıkmıştı.

Bambridge Accountants adlı kuruluşun araştırmasına göre 2020'nin ilk 6 ayında 5 bin 816 Amerikalı vatandaşlıktan çıkmıştı. Hemen bir önceki 6 aylık dönemi gösteren Aralık 2019 verilerine göre bu sayının yalnızca 444 olduğu, 2019 genelindeyse 2 bin 72 olarak kayda geçtiği belirtilmişti.

Öte yandan yakın zamanda Amerikalıların koronavirüs salgınını kontrol altında tutmayı başaran Yeni Zelanda'ya yerleşme arayışında da artış görülmüştü.

New Zealand Herald gazetesi geçen yılın aynı dönemine kıyasla internette Yeni Zelanda göçmenlik sitesini ziyaret eden ABD vatandaşlarının sayısının yüzde 160 arttığını ortaya koymuştu.