Facebook Trump'ın ses kaydını bile sildi

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın gelini Lara Trump'ın yaptığı röportaj Facebook sayfasından kaldırıldı. Trump'ın yalnızca ses kaydı bulunan paylaşımın kaldırılması kamuoyunda geniş yer buldu.

ABD Başkanı Donal Trump'ın gelini Lara Trump, ABD eski Başkanı Donald Trump ile yaptığı bir röportajı Facebook sayfasından paylaştı. Seçim sürecinde Trump'a getirdiği yasaklar ile gündemden düşmeyen Trump'ın sesini de yayınlamama kararı aldı. 

Donald Trump'ın hesabı 7 Ocak'ta askıya alınmış, hesabın kapatılmasının ardından Facebook CEO'su Marc Zuckerburg açıklamasında, "Başkanın bu dönemde bizim hizmetlerimizden yararlanmaya devam etmesinin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz" demişti. 

Aynı dönemlerde Trump'ın Twitter hesabı ile birlikte askıya alınmış ve YouTube kanalına da engel konulmuştu.

Fox News kanalında çalışan ve Cumhuriyetçilerle birlikte Trump'a yakınlığı ile bilinen Lara Trump'ın başkanlık döneminde Donald Trump ile yaptığı röportajın Kongre baskının ardından silinmesi dikkatlerden kaçmadı. 

Lara Trump, paylaşımının silinmesinin ardından Facebook'tan kendisine gönderilen açıklama e-postanın ekran görüntüsünü Instagram hesabından paylaştı. 

Trump'ın yaptığı paylaşıma göre, Facebook'tan gelen e-postadan "Donald Trump'ın Facebook ve Instagrama hesaplarına getirdiğimiz yasakla bağlantılı olarak Donald Trump'ın sesiyle paylaşılmış olan içerikler de kaldırılacak ve bu hesapta da bazı kısıtlamalara gidilecektir" ifadelerine yer verildi. 

Eric Trump ile evli olan Lara Trump olayın ardından yaptığı paylaşımda "Aynı bu şekilde Orwell'in 1984'üne bir adım daha yaklaşık" ifadelerini kullandı.