Trump’ın, 6 Ocak baskını esnasında televizyon izlediği ortaya çıktı

ABD’de Temsilciler Meclisi özel komitesi, 6 Ocak 2021’de gerçekleşen Kongre baskınını soruşturmayı sürdürüyor. Yapılan incelemer sonrası dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kongre baskınının olduğu sırada 2,5 saat boyunca yemek odasında Fox News izlediği ortaya çıktı.

6 Ocak Soruşturma Komitesi, Kongre baskınının meydana geldiği gün Trump’ın Beyaz Saray’da geçirdiği 187 dakikayı inceledi.

Söz konusu oturumda, Trump döneminde Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı olarak görevde bulunan Matthew Pottinger ve eski Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthewss de ifade verdi.

Komite üyelerinden Elaine Luria, yaptıkları birçok görüşmeye dayanarak Trump’ın Kongre baskının yaşandığı dakikalarda Beyaz Saray’daki hareketlerini değerlendirdiklerini söyledi.

Luria, “Trump o gün Beyaz Saray önündeki konuşmasını bitirdikten 15 dakika sonra, Kongrenin etrafının sarıldığını ve saldırı altında olduğunu biliyordu " dedi.

Luria, Trump’ın baskın anlarında yaklaşık 2,5 saat boyunca Beyaz Saray yemek odasına kendisini kapadığını ve Fox News’i izlediğini ifade etti.

Luria ayrıca, Trump’ın, o dakikalarda kendisinin fotoğrafını çekmek isteyen resmi fotoğrafçıyı da reddettiğini belirtirken, “Neredeyse herkes, Trump’ı şiddeti kesin bir dille kınaması konusunda uyardı. Ancak eski başkan insanların yalvardığı şeyi yapmamayı tercih etti” ifadelerini kullandı.