Donald Trump, Kongre baskını soruşturmasında ifade vermedi

ABD’de 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınıyla ilgili Temsilciler Meclisi’nde kurulan 6 Ocak Soruşturma Komitesi, eski Başkan Donald Trump’ın ifade vermeyi reddettiğini açıkladı.

Komite tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, “Eski Başkan Trump, Seçilmiş Komitenin, ifade vermesi için gelmesini gerektiren mahkeme celbine uymayı reddetti. Avukatları, ifade verme konusunda herhangi bir anlaşma yapma girişiminde bulunmadı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Trump’ın, 2020 başkanlık seçimlerini bozmak ve yetki devrini engellemek için plan yaptığı belirtilirken, “O, Amerikan halkına cevap vermekle yükümlüdür. Komite, bu davada sonraki adımları ve eski Başkan’ın itaatsizliğini değerlendirecektir” denildi.

Komite, 13 Ekim’deki oturumunda, eski Başkan Donald Trump hakkında, Kongre baskını konusunda ifade vermesi için celp çıkartmıştı.

6 Ocak Soruşturma Komitesi, Trump’ın avukatlarından, 14 Kasım’a kadar eski Başkan’ın yeminli ifadesiyle, Kongre üyeleri ve aşırılık yanlısı gruplar arasındaki kişisel iletişimler de dahil olmak üzere bir dizi ilgili belgeyi talep etmişti.

Eski Başkan ise 12 Kasım’da avukatları aracılığıyla, Komitenin mahkeme celbini engellemek için federal mahkemeye başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, “Trump, ABD’nin eski Başkanı olarak, Kongre önünde ifade vermeye zorlanmak konusunda mutlak dokunulmazlığa sahiptir. Trump’a verlen mahkeme celbi, yürütme organına haksız yere izinsiz müdahale kapsamında, geçersiz, yasa dışı ve uygulanamaz olarak değerlendirilmelidir” denildi.