Dünyada ilk kez bir insana domuz kalbi nakledildi

ABD’de dünyada ilk kez bir kişiye genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakli yapıldı. Yedi saat süren operasyondan üç gün sonra 57 yaşındaki hastanın durumunun iyi olduğu bildirildi.

ABD’li Davis Bennett, dünyada genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakli yapılan ilk kişi oldu. Doktorlar, 57 yaşındaki Bennett’in yedi saatlik operasyonun ardından durumunun iyi olduğunu söyledi.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Cerrah Bartley Griffith’in yaptığı açıklamada, söz konusu ameliyatın "organ kıtlığı krizini çözmeye bir adım daha yaklaştıracağını" ifade etti.

Ameliyattan önce yaklaşık iki ay boyunca yatalak kalan ve ölümcül bir kalp hastalığına sahip olduğu belirtilen Bennett, ameliyat sonrası yaptığı açıklamada, “İyileştikten sonra yataktan çıkmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

AFP’nin aktardığına göre, nakilde kullanılan domuz kalbi, Bennett’in vücudu tarafından reddedilebileceği için genetik olarak değiştirildi.

Operasyon sonrası Bennett’in kendi kendine nefes alabildiği ve durumunun iyiye gittiği gözlense de doktorlar riskin devam ettiğini söyledi.

Griffith, “Ona daha iyi bir seçenek sunabildiğimiz için mutluyum. Ancak bir gün, bir hafta, bir yıl, ne kadar yaşayacak bilmiyorum” ifadelerini kullandı.