Domino etkisi yaratacak kriz kapıda

Küresel ekonomik kriz yaklaşırken, krizin aşamalarının nasıl olacağı oldukça merak ediliyor. Peki bu krizin evreleri ne kadar sürecek? Domino etkisi nasıl gerçekleşecek? Stratejist Hamza Yardımcıoğlu, Türkiye ve dünyanın ekonomik kriz süreçlerini analiz ediyor.

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

Tüm piyasaları alt üst eden ve halkın alım gücünü minimuma indiren ekonomik krizler hayatımızı ciddi şekilde etkiliyor. Uzmanlar, 2020'de dünya ekonomisini etkileyecek büyük finansal krizin koronavirüs ile hızlandığını belirtiyor.

2020 yılında bir resesyon olasılığının oldukça güçlü olduğunu söyleyen uzmanlar, bu olasılığın bir ticaret savaşı ve ülkeler arasında farklı bir anlaşmazlığın yaşanması durumunda hızla artacağının altını her fırsatta çizdi. Bu bağlamda ekonomistlerin ve analistlerin 2020’nin son çeyreğini işaret ettiği uyarılarında, koronavirüs adında beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. Koronavirüs tüm ekonomistlerin küresel kriz uyarılarının daha erken gerçekleşmesine neden oldu.

Ünlü iktisatçı Nouriel Roubini, bu krizin küresel mali krizden daha şiddetli bir durgunluk olacağını her fırsatta ifade ediyor ve şu ana kadarki gerilemenin “Büyük Buhran'dan bile çok daha kötü” olduğunu kaydediyor.

ABD SEÇİMLERİ DOMİNO ETKİSİ YARATACAK

Roubini’nin yanı sıra Stratejist Hamza Yardımcıoğlu’da her fırsatta nakit para kavramının ortadan kalkacağını ve bunun dünyadaki büyük kriz ile doğru orantılı olacağını söylüyor. Virüs salgınının uzun sürmesi durumunda, büyük devletlerin güçlerini kaybedebileceğini ve ekonomik faaliyetlerin şimdiden beklenenden daha kötüye gittiğini kaydeden stratejist, YouTube kanalında dünyanın ekonomik kriz süreçlerini analiz etti.

Önümüzdeki ay Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinin bu hususta oldukça önemli olduğunu kaydeden Hamza Yardımcıoğlu, ‘‘Trump kaybederse seçimi kabul etmeyecek, aynı şekilde güçlü rakibi Joe Biden da Trump’ın sonuçları kabul etmemesi durumunda askerin devreye girmesine kadar çok ciddi açıklamalarda bulundu. Bu gerginlik ve belirsizlik ABD borsalarında çok ciddi bir düşüşe neden olacaktır’’ ifadelerini kullandı.  

‘‘KRİZİN ZAMANI GELDİ, UZATMALARI OYNUYORUZ’’

Ayrıca bu kırılmanın beklenenden önce meydana gelme ihtimali olduğunu da ifade eden Yardımcıoğlu, ‘‘Bu krizin zamanı geldi, artık uzatmaları oynuyoruz’’ dedi.

Stratejist Yardımcıoğlu krizin aşamalarını şöyle anlattı:

Kriz başladıktan sonra ülkelerde ciddi bir kırılma yaşanacak. Arjantin ve Türkiye dış borç ve ödemeler dengesi hususunda bir hayli riskli. Ödemelerde sıkıntı yaşayan ülkelerle birlikte dünya çapındaki bankalarında domino etkisiyle iflasları söz konusu. İkinci dalganın yarattığı psikolojik travmanın daha da derinleşmesiyle birlikte de başka bir domino taşı hareket edecek. O da ‘‘buzdağının görünmeyen yüzü’’ suyun altında kalan devasa bölüm. Tüm borsaları, endüstrileri, reel üretimleri etkileyecek düzeyde. Bu panik haliyle, emtia fiyatlarında korkunç bir fırlama görecek bütün dünya.

Ancak bu krizin bize en büyük işaretini verecek olan ABD borsalarındaki sert düşüş ve artından Türkiye gibi cari açığı olan ülkelerde ödemeler dengesini zorlayacak bir kur şoku. Uluslarası çapta banka iflaslarıyla birlikte de tüm endüstürileri etkileyecek derin bir yıkılma. Bu da beraberinde bir hipertansiyon getirecek. Ardından kıymetli madenlerin fiyatlarındaki ütopik artış yükselerek devam edecek. Bu durum yıllara yayılacak ve uzun süre devam edecek.

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

fethiyemutaf@intell4.com