Piyasalardaki Kovid-19 belirsizliği devam ediyor, dolar yükseliyor 

Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine gidip piyasa para pompalamasına rağmen dolar tüm para birimleri karşısında artış eğiliminde seyrediyor. Peki bu durumun başlıca nedeni nedir? Dolar neden yükseliyor? Altının sert düşmesinin etkisi var mı? 

Koronavirüs tehdidinin ne kadar süreceği ve ekonomi üzerindeki etkisinin nasıl olacağı konusundaki belirsizlik sürerken, dolar geçtiğimiz haftaya 6,10 kuruştan girdi. Piyasalar başta Covid-19 salgını olmak üzere olumlu veya olumsuz olan yoğun haber akışıyla adeta roller-coaster gibi hareket ediyor. Gelen her haber piyasada olumu ya da olumsuz karşılık buluyor.  

Dünya piyasaları tarihin en büyük dalgalanmasını yaşarken, yatırımcılar dolayısıyla para daha güvenli limanlara çekilmeye başladı. Normalde güveli liman denin ilk akla altın gelir ama perşembe günü altında yaşanan sert düşüş olağan üstü bir dönemden geçildiğini tüm yatırımcılara göstermiş oldu. Dolayısıylakoronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkisinin ne kadar süreceği belirsizliğini koruması nedeniyle dünya piyasaları çalkalanırken, yatırımcılar ellerindeki tüm riskli varlıkları satmaya başladı. Tüm varlıklarını nakite çeviren yatırımcılar doğal olarak Amerikan dolarına yöneldi. Bu da doların Türk lirası ve pek çok para birimi karşısında yükselmesine yol açtı. 

Geçtiğimiz haftaya yükselişle başlayan dolar, öğle saatleri itibariyle spot piyasada 6,50 eşiğini aştı. Euro da 7,06 seviyesinde işlem görüyor. Dolar kuru en son 2018 yılının temmuz ve eylül ayında 6,50 liranın üzerini görmüştü. Euro/Dolar paritesi, analistlerin destek olarak nitelendirdiği 1,10’un altına gerileyerek 1,0910 seviyesinden işlem görüyor. Güvenli liman arayışındaki yatırımcı alımları ile yükselişini sürdüren dolar endeksi, dün 3 yılın zirvesi olan 101,7’ye çıkmasının ardından bugün 101 seviyesinde dengelendi.  


 
Analistler, Covid-19 salgınına ilişkin haber akışı ve ekonomi yönetşmlerinin aldığı tedbirlerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirterek, teknik açıdan dolar/TL’de 6,55’in direnç olarak izleneceğini kaydetti.  

DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBI YAŞANIYOR 

Belirsizliklerin arttığı bir dönemde yatırımcıların dolara yönelmesi Amerikan ekonomşne olan güvenden çok, doların halen dünyada en geçerli para birimi olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Amerikan Merkez Bankası Federal Reserve’nin üst üste faiz indirimleri piyasaya akıttığı trilyonlarca dolar likiditeye rağmen doların değerinin artmasındaki ana etken yatırımcıların güvenli liman olarak dolara yanaşmasıdır.  

Son bir haftada dolar karşısında en fazla değer kaybedenler Meksika Pesosu ve Rus Rublesi gibi yükselen ekonomi para birimlerinin yanı sıra koronavirüsle mücadelede “sürü bağışıklığı” gibi çok riskli bir yol izleyen İngiltere’nin para birimi sterlin oldu.