Doğu Perinçek'ten S-400 açıklaması

Türkiye bugün S-400'lerin ilk grubunu teslim aldı. Peki S-400'ler Türkiye için ne anlama geliyor? Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Türkiye'nin Atatürk devrimini tamamlayacağı Avrasya iklimine yerleştiğini söyledi.

Perinçek, "Türkiye Atlantik'in baskılarına boyun eğmeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye, Atatürk devrimini tamamlayacağı Avrasya iklimine yerleşmektedir. S-400 bu sürecin savunma silahıdır. S-400'ler yeni dünyanın kuruluşunu bildirmektedir" ifadelerini kullandı. 

Perinçek, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na ulaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye Atatürk devrimini tamamlayacağı Avrasya iklimine yerleşiyor.

"S-400'lerin gelişini selamlıyoruz" ifadesini kullanan Perinçek, "Türkiye Atlantik'in baskılarına boyun eğmeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye, Atatürk devrimini tamamlayacağı Avrasya iklimine yerleşmektedir. S-400 bu sürecin savunma silahıdır. S-400'ler yeni dünyanın kuruluşunu bildirmektedir"değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Doğu Akdeniz'de yalnız kalmayacak

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de de yalnız kalmayacağını belirten Perinçek, Suriye ile dostluk ve iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Perinçek, "S-400'lerin gelişi o zaman esas anlamını kazanacaktır. Yeni dünyanın kuruluşunda Türkiye öncü konumda olacaktır" ifadesini kullandı.

Türkiye neden S-400 satın aldı?

ABD'nin, Türkiye'nin Patriot füze savunma sistemine olumlu yanıt vermemesi üzerine Türkiye farklı alternatiflere yöneldi. Rusya'nın cazip teklifini değerlendirdi ve S-400 hava savunma sisteminin alınmasına karar verdi. Başta Suriye savaşı olmak üzere Türkiye, NATO müttefikleri tarafından desteklenmediğii için kendi savunma sistemini oluşturmaya karar verdi ve hava sahasını güvenlik altına almak adına Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini almaya  yöneldi.