Doğu Çin Denizi’nde Çin-Japonya gerginliği

Çin’e ait sahil güvenlik gemilerinin, Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı Senkaku Adaları’nın etrafında Japonya kara sularına girdiği belirtildi.

Okinawa eyaletinin Naha ilçesindeki 11. Bölge Sahil Güvenlik Karargahı, Çin’e ait üç sahil güvenlik gemisinin Japon ulusal kara sularını ihlal ettiğini açıkladı.

Çin gemilerinin, ulusal kara sularının kapsadığı bölgede seyir halinde olduğu ve Japon balıkçı gemilerine yaklaştığı belirtildi.

Sahil Güvenlik Karargahı ise Çin bandıralı gemilerin 8 Eylül’den bu yana ilk, bu yıl ise 27. defa Japon kara sularını ihlal ettiğini açıkladı.

Japonya Savunma Bakanlığı, Çin ve Rusya’ya ait toplamda yedi geminin, başkent Tokyo’nun güneyinde, Pasifik Okyanusu’ndaki Izu Adaları bölgesinden geçtiğini bildirmişti.

Doğu Çin Denizi’nde, Japonya’nın “Senkaku”, Çin’in de “Diaoyü” olarak adlandırdığı takımadalar, beş ada ve üç kayalıktan meydana geliyor.

Japonya, söz konusu adacıkların kendisine ait olduğunu savunurken, Çin ise bu bölgelerde hak iddia ediyor. İki ülke arasında uzun bir süredir egemenlik tartışmaları devam ediyor.