Oruç Reis’ten yeni NAVTEX geldi

Türkiye, Oruç Reis sismik araştırma gemisi için Kızılhisar Adasının batısında, 21-27 Ekim 2020 tarihleri arasında, yeni bir Navtex mesajı yayınladı…

Türkiye Cumhuriyeti tarafından,12-22 Ekim 2020 tarihleri arasında, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetlerine ilişkin olarak Doğu Akdeniz’de yayınlanan NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan edilmişti. NAVTEX kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler için yapılan ilan, Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından duyurulmuştu. Aktarılan yeni bilgilere göre, Oruç Reis sismik araştırma gemisi için Kızılhisar (Meis) adasının batısında 21-27 Ekim tarihleri arasında yeni bir Navtex mesajı yayınlandı.

 Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin meşru haklarını korumaya yönelik faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor. 21 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, Oruç Reis araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağıyla ilgili bir NAVTEX yayınlanmıştı. Bahse konu NAVTEX, Yunanistan tarafından sert bir üslupla karşılanmıştı.