Doğu Akdeniz’de gerginlik nasıl düşer?

NATO Ülkeleri Savunma Harcamaları 2013-2020 raporuna göre, en fazla savunma harcamasını 2020'de 785 milyar dolarla ABD yaparken, bu ülkeyi 59,6 milyar dolarla İngiltere takip etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Oruç Reis'in Antalya'ya dönmesine ilişkin, "Bu, gerginliği düşürmeye yardımcı olacaktır ve ayrıştırma konusunda da ilerleme sağlanmasını kolaylaştıracaktır." dedi.

NATO, üye ülkelerin savunma harcamalarının ve harcamaların milli gelirdeki payının son yıllarda arttığını bildirdi. NATO'nun yayımladığı "NATO Ülkeleri Savunma Harcamaları 2013-2020" raporuna göre, NATO'nun Avrupa'daki müttefikleri ve Kanada'nın savunma harcamaları 2020'de tahmini rakamlara göre yüzde 4,3 arttı. Bu ülkelerin harcamalarındaki artış, 2015'ten bu yana devam ediyor. Savunma harcamalarının milli gelirdeki payı da son yıllarda yükseliş gösteriyor. 

18

Buna göre, NATO üyeleri arasında ilk sırada yer alan ABD'nin savunma harcamalarının milli gelire oranı, 2020 tahminlerine göre yüzde 3,87 oldu. Harcamaların milli gelire oranı bakımından ABD'yi Yunanistan takip etti. Yunanistan'ın harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 2,58 olarak kaydedildi. Yunanistan'ın ardından yüzde 2,43 ile İngiltere, yüzde 2,38 ile Romanya geldi. Türkiye'nin 2020 tahminlerine göre, savunma harcamalarının milli gelire oranı yüzde 1,91 olarak gösterildi. Bu sıralamada en sonda gelen ülkeler yüzde 1,16 ile İspanya, yüzde 1,1 ile Belçika ve yüzde 0,64 ile Lüksemburg yer aldı.

28

NATO, üyelerin savunma harcamalarının milli gelire oranının en az yüzde 2 olmasını istiyor. Savunma harcamalarında en yüksek rakam ABD 785 milyar dolarla, 59,6 milyar dolar ile sonrasında İngiltere geliyor. 56 milyar dolarla Almanya, 50,2 milyar dolarla Fransa ABD'yi takip ediyor. NATO raporuna göre, en az harcama Karadağ, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ülkelerinde. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stontelberg, 1-2 Aralık’ta yapılacak olan Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi. Stontelberg, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na dönmesinin Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesine yardımcı olacağını, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ayrıştırma usulleri konusunda ilerleme sağlanmasını kolaylaştıracağını söyledi.

48