Doğru sanılan yanlışlar "Mandela Etkisi"

Yaşam boyunca çok fazla alanda doğru olduğunu bildiğimiz yanlışlarla karşılaşıyoruz. Peki doğruluğundan emin olduğumuz yanlışlar? Pek çok insanın aynı yanlışı doğru hatırlıyor olması mümkün mü?

Yaşam boyunca çok fazla alanda doğru olduğunu bildiğimiz yanlışlarla karşılaşıyoruz.Bu yanlışların çoğu hafızamızın zayıflığından kaynaklanıyor. Bazı yanlışlarda vardır ki, emin olduğumuz halde kanıtlayamadığımız ve kendimize, ‘’gerçeği bu, nasıl olur?’’ diye sorduğumuz. İşte bu durum “Mandela Etkisi” olarak bilinir. Mandela Etkisi tam olarak dünya üzerinde geniş bir topluluğun var olan bir bilgiyi tamamen yanlış hatırlıyor olması durumuna denir.

19

Aslında bu tanımlamaya baktığımızda çok normal görünebilir çünkü herkes bir şeyleri yanlış hatırlayabilir ama ilginç olan nokta bazı şeyleri birçok insanın yanlış hatırlıyor olmasıdır.Mandela etkisi hakkında herhangi bir bilimsel açıklama yapılmamıştır. Bu sebeple bazı insanların düşüncesine göre Mandela Etkisi saçmalıktır. 

29

Mandela Etkisi kavramını 2010’da ilk ortaya atan Fiona Broome isimli bir blogger olmuştur. Bu ismi seçmesinin nedeni ise çok farklı. Birçok insan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı olan Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken öldüğünü düşünüyordu oysa durum hiçte böyle değil. 90 yılında serbest kalan Mandela 2013 yılında hayatını kaybetmiştir. İşte bunun gibi doğru olarak hatırladığımızı sandığımız ama aslında yanılgıdan oluşan bu etkiye günümüzden de birçok örnek verebiliriz. 

39

Birçok insan Mona Lisa’nın gülümsüyor olduğunu düşünüyor ama aslında Mona Lisa duygusuz bir duruş sergiliyor.İnsanların bir çoğu Mona Lisa’nın değiştiğini ısrarla savunuyor çünkü düz bir yüzü olduğunu hatırlıyorlar, ama şimdi sanki bir huysuzmuş gibi görünüyor. Ortaya bunun için atılmış 2 teori var. 

Birinci teori; Bu teoriye göre minimum iki paralel evren var, ikisinde de siz varsınız, bu evrende bulunan tüm detaylar orada da var. Yalnızca detaylar farklı, ve bu farklı detaylar insan algısını kapsamayacak derecede. Bazı detaylar ise, farkındalık yaratıldığında her şeyi ortaya çıkarabilecek düzeyde.Sonuç olarak paralel evrenler çakıştı ve bazı detaylar değişti. Fakat biz, bunu adapte olduğumuz evrene göre anımsıyoruz.İkinci teori ise; Bir insan, her şeyin düşünüldüğü gibi olduğu bir dönemde, zamanda yolculuk gerçekleştirerek geçmişe gitti ve birkaç detayı değiştirdi.  Kelebek etkisi, birer domino taşı gibi çoğu şeyi etkiledi. 

49