DMO komutanı General Said Muhammed neden istifa etti?

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) dün ekonomik kolu Hatem’ul Enbiya Komutanı General Said Muhammed'in istifası ülkede karışıklığı da beraberinde getirdi.

Kasım Süleymani’nin ölümünün ardından yönetim kademesindeki değişiklikler ile sık sık gündeme gelen İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) ekonomik kolu Hatem’ul Enbiya Komutanı’nın değiştiği duyuruldu.

İran resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, Hüseyin Selami’nin özel danışmanı olarak atanan General Said Muhammed, DMO Komutanı Selami’nin yeni komutanı atayan kararnameyi imzalamasından bir saat sonra istifa etti.

Hatemu’l Enbiya Komutanı General Said Muhammed’in adı önümüzdeki haziran ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçim yarışına katılması düşünülen DMO liderlerinin yer aldığı bir liste ile ilişkilendirilmişti. Bu durum Said Muhammed’in seçimlere katılacağına dair iddiaları güçlendirirken, Said Muhammed’in istifa mektubunda; “Bazı söylentiler, siyasi ve seçim şüphelerinin ortaya çıkmasından dolayı DMO’ya bağlı Hatemu’l Enbiya grubunu korumak için görevimden istifa ediyorum” ifadeleri dikkat çekti.

DMO Komutanı, Said Muhammed’in yerine Albay Hüseyin Huşi Sedat’ı Hatem’ul Enbiya Komutanlığı’na atadı. Hatem’ul Enbiya petrol ve enerji sektörleri başta olmak üzere ekonomik alanlarda faaliyet gösteren DMO’ya bağlı yüzlerce şirketi bünyesinde toplayan bir şemsiye görevi görüyor.

52 yaşındaki Said Muhammed, DMO’da ikinci neslin önde gelen komutanlarından biri olarak kabul ediliyor. Sürpriz bir şekilde DMO’nun ekonomik kolunun komutanlığına atanması ve adının “genç ve devrimci cumhurbaşkanı” olarak anılması istifa için yeterli bir neden olarak görülüyor.