Peskov: "Rusya ve Çin'in bütün dünyayı yönetme iddiası yok"

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde görüşmesini değerlendirdi.

Semerkand'da gerçekleştirilen Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde gerçekleşen görüşmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in şubat ayında imzaladığı "sınırsız" dostluk anlaşması bir kez daha gündeme gelmişti. 

Görüşmeyi değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Moskova ve Pekin arasındaki ilişkiler hakkında konuştu. Rossiya 1 kanalında yayımlanan programda önemli açıklamalar yapan Pekov, "İkili ilişkilerini hayata geçirirken Rusya ve Çin'in bütün dünyayı yönetme iddiası yok" ifadelerini kullanarak "Aslında diğer ülkelerin böyle bir eğilimi olduğunu biliyoruz" dedi. 

Herhangi bir devlet ismi vermekten kaçınan Peskov, "ABD kaynaklı çeşitli kışkırtıcı eylemlere karşı" Rusya ve Çin'in tutumlarında "mutlak benzerlik" olduğuna işaret etti. 

Independent Türkçe'nin TASS ve RT'den aktardığı habere göre, Peskov, her iki ülkenin Washington'ın "istikrarsızlaştırıcı davranışlarını kabul edilemez olarak gördüğünü" de sözlerine ekledi.