Uzmanlar diyaliz hastalarının güçlendirici dozu için Pfizer-BioNTech önerdi

İngiliz uzmanlar tarafından yürütülen bir araştırmada, diyaliz tedavisi gören Covid-19 hastalarına yapılacak güçlendirici doz için Pfizer-BioNTech aşısının daha etkili olduğu belirtildi.

İngiltere’deki diyaliz hastaları, sonbaharda Covid-19 aşısının üçüncü dozunu yaptırmak üzere öncelikle gruplar arasında yer alacak. Francis Crick Enstitüsü’nden ve Imperial College London’dan araştırmacılar ise söz konusu destekleyici dozun hangi aşıda daha etkili olduğunu ortaya koyan bir araştırma yaptı.

Bilimsel araştırma dergisi The Lancet’te 13 Ağustos tarihinde yayımlanan araştırmada, diyaliz tedavisi gören Covid-19 hastalarında güçlendirici doz olarak Pfizer-BioNTech aşısının daha etkili olduğu kaydedildi.

Araştırma kapsamında diyaliz tedavisi gören 178 hastanın kan örneklerini inceleyen bilim insanları, Delta da dahil olmak üzere Covid-19 varyantlarının engellenmesi için gereken antikor düzeylerini ve kapasitelerini test etti. Araştırma sonucuna göre, Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda Oxford-AstraZeneca aşısı olanlara kıyasla Delta varyantına karşı daha yüksek seviyede antikor bulundu.