İklim krizinden en fazla etkilenecek 6 alan nedir?

Geçmişte distopyalara konu olan iklim krizinin etkileri, 2020 yılından bu yana adım adım yaklaşıyor. New York Times, yetkililerin verdikleri bilgiler doğrultusunda küresel ısınmaya bağlı iklim krizinden en fazla etkilenecek olan 6 alanı belirledi.

Geçmişin 'uzak' görülen distopyaları bugünlerde hükümetlerin temel politikalarını oluşturuyor. Özellikle son ABD seçimlerinde kampanyasını iklim krizi üzerinde bina eden Joe Biden'ın seçilmesinin ardından alınacak tedbirler de daha sık tartışılmaya başlandı. 

118

Ülkeler Paris İklim Anlaşması'nın gereklerini yerine getirmek ve en geç 2030 yılında karbon salınımını minimuma indirgemek için çalışırken, Beyaz Saray, Enerji, Savunma, Tarım, İç Güvenlik, Ulaştırma ve Ticaret de dahil olmak üzere 23 ayrı alanda iklim krizinin etkilerini inceledi. 

218

İklim krizine karşı 30 maddelik bir yol haritası belirleyen Washington yönetimi, yeni tesislerin uygun koşullar ile yapılanması, mevcut binalarda elektrik ve su tasarrufu yapılması, çalışanların aşırı sıcaklara karşı korunması, personelin iklim krizi konusunda eğitilmesi ve ülkede yaşanan doğal afetlerin yakından incelenmesi gibi konuları öncelikli olarak gündemine aldı. 

İklim krizine ilişkin yapılan toplantının ardından kısa vadede en fazla risk altında olan alanlar da belirlendi. 

Peki, iklim krizinden en fazla etkilenmesi beklenen alanlar neler?

418