Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a çağrı

Yunanistan'ın ve özellikle de Miçotakis'in Türkiye'ye ilişkin sözlerinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik bir çağrı geldi. Yapılan açıklamada, "Yunanistan'ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir kez daha davet ediyoruz" denildi.

Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki taciz atışları ve adala yönelik politikalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözleri ile tepki göstermişti. 

Erdoğan'ın sözlerinin ardından Yunanistan gerilimi tırmandırırken Dışişleri Bakanlığı'ndan kiritk bir çağrı geldi. 

Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, "Yunan makamlarının 'Küçük Asya Felaketi' adı altında yapılan gerçeklikten uzak, akıl dışı açıklamalar ve etkinlikler aracılığıyla, Yunan ordusunun 100 yıl önce giriştiği macera sonucu Anadolu'yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca suçları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve uluslararası toplumu yalanlarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz. Anadolu'da sivil halka karşı gerçekleştirdiği toplu katliamlar ve yıkımlardan dolayı Yunanistan'ın, Lozan Antlaşması'nın 59'uncu maddesinde yer alan 'Yunanistan, savaş yasalarına aykırı olarak, Anadolu'da Yunan ordusunun ya da yönetiminin eylemlerinden doğan zararların onarımı yükümlülüğünü tanır' hükmüne istinaden, insanlığa karşı işlediği suçları kabul ettiğini ve tazminat ödemeye mahkum edildiğini bir kez daha hatırlatıyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Nefret söylemlerine özellikle değinilen açıklamada, "Tarihten hiçbir şekilde ders çıkarmayan Yunanistan'ın günümüzde dahi kadın, çocuk ayırt etmeden, çaresiz durumdaki göçmenleri ölüme terk ederek; insafsız eylemleriyle insanlığa karşı suç işlemeyi sürdürdüğüne tüm dünya tanıklık etmektedir. Türkiye, tarihi olayları yalanlarla çarpıtmaya çalışan Yunanistan'a, Yunan tarihindeki ve bugüne dair kara lekeleri hatırlatmaya ve gerçekleri uluslararası topluma anlatmaya devam edecektir. Yunanistan'ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir kez daha davet ediyoruz" denildi.