Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli: "Tek taraflı tasarrufları kabul etmeyiz"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli, GKRY'nin “Deniz Saha Planlaması”na ilişkin soruya yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından onaylanan "Deniz Saha Planlaması"na yönelik soruya cevap verdi.

Keçeli, GKRY'nin deniz yetki alanlarına dair tek taraflı tasarruflarının kabul edilemeyeceğini ve Türkiye'nin sahadaki uygulamalarının bu çerçevede devam ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) haklarının, Avrupa Birliği (AB) direktifine dayanan "Deniz Saha Planlaması"nda belirtilen alanlarla ihlal edildiğini belirten Keçeli, Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığının sınırlarının BM nezdinde 2004'ten bu yana kayda geçirildiğini hatırlattı.

Keçeli, Rum tarafının AB'nin Deniz Saha Planlaması direktifini "istismar etme teşebbüsünün beyhude çabaların son halkası" olduğunu ifade etti.

Açıklamada, Türkiye'nin meşru hak ve yetkilerinin Kıbrıs Adası'nın batısında, Kıbrıs Türklerinin haklarının ise Ada'nın etrafındaki alanlarda bulunduğu vurgulandı.

Keçeli, GKRY'nin gayrimeşru girişimlerinin Kıbrıs sorununun çözüm sürecine olumsuz etkileri olduğunu belirterek, Rum tarafını bölgede gerçeklere dayalı çözüme odaklanmaya ve KKTC ile işbirliğini geliştirmeye çağırdı.