Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması: “Rusya’dan toplantı için davet aldık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran Dışişleri Bakanları görüşmesi ile ilgili gelecek hafta Moskova’da toplantı için Rusya’dan davet aldıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu; Türkiye, Rusya ve Suriye Dışişleri Bakanları arasında düzenlenmesi planlanan toplantıya ilişkin soruya yanıt verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya ve Suriye arasında üçlü Savunma Bakanları toplantısı gerçekleştirildiğini, mevkidaşı Abdullahiyan’ın da bu formata katılmak istediklerini söylediğini belirtti.

AA’nın aktardığına göre, Dışişleri Bakanı, mevkidaşına İran’ın da bu toplantıya katılmasının hiçbir mahsurunun olmadığı yanıtını verdiklerini söyleyerek, şu anda Suriye için ayakta kalan tek mekanizmanın Astana formatı olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanları toplantısı için çalışmaların devam ettiğini belirtirken, “Bunu dörtlü bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Ruslardan olası Dışişleri Bakanları toplantısının hazırlığı için teknik düzeyde bir toplantı yapma teklifi geldi gelecek hafta için. Bakan yardımcımızı da Moskova’ya göndereceğiz. Bu toplantıya İran tarafı da katılacak. Bu toplantıda Dışişleri Bakanları toplantısının hazırlıkları yapılacak” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı, daha sonraki aşamada herkesin uygun gördüğü bir zamanda Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantı gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Gelecek hafta Moskova’da teknik düzeyde dörtlü bir toplantı için Rusya’dan bir davet aldık. Biz de bu toplantıya katılacağız” dedi.