Diplomasinin yeni çağı: Video konferans 

Dünya 2020 yılını koronavirüs salgını altında selamladı. Bir yanda savaşların altüst ettiği insan psikolojisi şimdi Covid-19 tehdidine maruz kalıyor. Her geçen gün dünyayı, yer etmiş geleneksel olguların sorgulanmasına yöneltiyor. Covid-19'un yayılmasının önündeki en büyük nedenlerden olan küreselleşme sorgulanırken, şimdi diplomasi gereçleri sorgulanmaya başlandı. Covid-19 dünyayı yeni çağın başına getirmiş olabilir.  

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünya ülkelerine yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19), pek çok usulün olgunun tekrardan düşünülmesine ve yapılandırılmasına yol açmış olabilir. Zira küreselleşme bugüne kadar ilahlaştırılırken, bugün bir salgından ötürü şeytana dönüş durumda. Öyle ki, virüsten ötürü Çin’de üretimin durması ABD, Avrupa’da ve dahi Türkiye’de hissedildi. Bu da küreselleşme doktrinine öcü olarak bakılmasına yol açtı. 
 
DİPLOMASİNİN YENİ ÇAĞI: VİDEO KONFERANS 
 
Küreselleşmenin başına gelen durum diplomatik ilişkilerin başına da geldi. İkili veya çoklu görüşmelerde devlet liderlerinden en alt kademedeki görevlilere kadar tüm yetkililer, video konferansa başvuruyor. Koronavirüse karşı alınan bir güvenlik önlemi olan bu yöntem ayrıca devlet liderlerinin can güvenliğini de sağlıyor.  
 
İkili görüşmelerde video konferans yönteminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump da video konferans yöntemine başvurdu. 17 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan Vahdettin Köşkü’nde telekonferans yöntemiyle Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson ile görüştü.  4 lider İdlib ve mülteci meselesi, Türkieye-AB ilişkilerini ele aldı.  


 
Video konferans yöntemi liderlere pek çok açıdan kolaylık sağlıyor. Öncelikle zaman konusunda rahatlık sağlayan video konferans yöntemi diğer taraftan liderlerin kendilerini güvende hissetmelerine de olanak sağlıyor. Diğer taraftan İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirilen saldırının ardında Cumhurbaşkanı Erdoğan beraberindeki heyet ile birlikte Rusya’ya gitmişti. Bu dönemde yayılan haberlerde, neden Cumhurbaşkanı Erdoğan gitti, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin gelmeli tarzında içerikler paylaşılmıştı. Söz konusu video konferansı yöntemi bu durumu tamamen ortadan da kaldıracaktır.  
 
G-7 ZİRVESİ VİDEO KONFERANS YOLUYLA YAPILACAK 
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, haziran ayında ABD'de düzenlenmesi planlanan G-7 Liderler Zirvesi'nin Kovid-19 endişeleri nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılmasına karar verdiği bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere, ABD basınına yaptığı açıklamada, Trump'ın 10-12 Haziran'da Maryland eyaletindeki "Camp David" yerleşkesinde düzenlenmesi planlanan G-7 Liderler Zirvesi'nin video konferans yoluyla gerçekleştirilmesi kararı aldığını belirtti. 

Deere, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow'un, G-7 yetkililerini Kovid-19 endişeleri nedeniyle yapılan değişiklik hakkında bilgilendirdiğini aktardı. Kovid-19 nedeniyle daha önce G-7 Dışişleri Bakanları ve Maliye Bakanları toplantıları da video konferans ortamına taşınmıştı. 

Trump, pazartesi günü ABD'nin yanı sıra Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere'den oluşan G-7 ülkelerinin liderleri ile Kovid-19'a ilişkin bir video konferans yapmıştı.