Dijitalleşen dünyada mobil sağlık uygulamaları

Son yıllardaki teknolojik atılımlar ve yapılan araştırmalar doğrultusunda geliştirilen mobil uygulamalar ve cihazlar, sağlık sektöründe hastalara ve çalışanlara önemli kolaylıklar sağlıyor. Sağlık kurumlarının internet üzerinde hizmetlerini yeniden şekillendirmesiyle geleceğe yönelik beklentiler de artıyor. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda sağlık hizmetlerinin 2030'a kadar tamamen dijitalleşeceği ifade ediliyor.

Uzaktan yardım ve teşhis

Özellikle yalnız yaşayan yardıma muhtaç kişiler için geliştirilen uzaktan teşhis uygulamaları söz konusu duruma örnek niteliğinde. Yalnız yaşayan ya da bazı zamanlarda yalnız kalmak zorunda olan yaşlılar ve kronik hastalara müdahale edilebilmesi adına hekimler, uzaktan takip sistemleri ile anlık verilere ulaşarak hastalarına teşhis koyabiliyor. Özellikle acil durumlarda ambulans yönlendirme, tansiyon ve şeker ölçümü gibi ihtiyaçlar uzaktan tedavi sistemlerinde etkili oluyor.

113

e-Nabız

Sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşlar ile sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilmesini sağlayan e-Nabız, muayene, tetkik ve tedavilerin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinin yönetilebildiği ve kişilerin tıbbi özgeçmişine tek bir yerden ulaşabildiği bir kişisel sağlık kaydı sistemi. e-Nabız, sağlık kayıtlarının hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, hasta ile hekim arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden erişilebilen en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısı olarak tanımlanıyor.

213

Onlinedoktor.com.tr

Yine mevcut uygulamalara örnek oluşturan onlinedoktor.com.tr, kişilerin rahatsızlıklarına ilişkin sorularını online platform aracılığıyla hekimlere iletiyor. Tüm branşlarda faaliyet gösteren hizmet aracılığıyla, hastalar sorularına alanında uzman kişiler arasından muhataplar bulabiliyor. Aynı zamanda sistem aracılığıyla tetkik ve raporlarını da yorumlatabiliyor.

Minicare

Philips'in geliştirdiği Minicare evde imkan sağlayan bir cihaz. Philips'in doktorlara sunduğu Minicare Kardiyak Troponin-I (cTnI) kan testiyle doktorlar teşhiste kullanacakları test sonuçlarını hastanın yanında ve laboratuvar kalitesinde hızla elde ederek, çok daha süratli karar verebiliyor. Cihaz, küçük bir kan tahlili cihazı yardımıyla, hastanın hastaneye gidip kan tahlili yaptırmasına gerek kalmadan, hızlı bir şekilde sonuç almasını sağlıyor.

413